Meme Küçültmede Meme Başı Alındıysa da Kadın Emzirebilir Mi?

Eğer çok büyük göğüslere, meme küçültme ameliyatı yapıyorsak meme başını alıp yukarı taşıyoruz. Bunu yaptıysak da, süt kanalları ve bezlerini aldığımız kişi emziremiyor.

Memesini küçülten kadınlar nasıl emziriyor?

Meme küçültme ameliyatlarında yıllardır birçok teknik kullanılıyor. Teknikler uzun yıllar içinde gelişiyor. Biz,meme başı,süt kanalları ve bezlerini normal yerine taşıyıp,fazla dokuyu kesip alıyoruz. Meme başını ve altındaki dokuları taşırken meme duyarlılığını bozmayacak şekilde bir cerrahi hedefliyoruz. Bu tekniklerle ameliyat ettiğimiz 10 hastadan sekizi iyi motive edilirse emzirebiliyor. Eğer anne ’emziremem’ derse emziremiyor. Çünkü işin psikolojik yönü çok önemli. Meme küçültme ameliyatlarından sonra anneler,sütlerinin azalıp azalmayacağını soruyor. Ama azalmıyor.

DOKUYA DİKKAT EDERİZ

Meme küçültmede meme başı alındıysa da kadın emzirebilir mi?

Eğer çok büyük göğüslere,meme küçültme ameliyatı yapıyorsak meme başını alıp yukarı taşıyoruz. Bunu yaptıysak da,süt kanalları ve bezlerini aldığımız kişi emziremiyor.

Meme dikleştirmeden sonra emzirme fonksiyonu nasıl korunuyor?

Bu ameliyatta sarkmış olan memenin fazlalıklarını toparlayarak,anatomik boyutuna getiriyoruz. Böylece anneler rahatlıkla emziriyorlar,emzirmeye yarayan hiçbir dokuya müdahalemiz olmuyor. Rahatlıkla emzirebiliyorlar.

Çok emzirince memedeki deformasyon oranı artıyor mu?

Aslında emzirmek,kadınlarda memenin deforme olmasına yol açmıyor. Kadınlar eğer hamilelik döneminde aşın kilo alıyorsa,hamilelikten sonra bu aşırı kiloları verdikleri zaman meme dokusunun içi boşalıyor ve sarkmalar oluyor. Bu emzirme kaynaklı değil,kilo alıp verme dengesinin bozulmasından kaynaklanan bir durum.

Doç. Dr. Şükrü Yazar

Total
0
Shares
Related Posts

Deri Kanseri Tipleri

Vücudunuzda renk değiştiren, kanamaya ya da kaşınmaya ve aniden büyümeye başlayan renkli lezyonlar malin melanom olabilir; böyle bir durumda mutlaka dermatoloji uzmanına görünmelisiniz.

Brakiterapi Nasıl Yapılıyor?

Prostat kanserinde uygulanan tedavi alternatiflerinden biri olan brakiterapi, prostat dokusunun içerisine yerleştirilen ve düşük dozda ışın veren radyoaktif kaynaklar ile kanserli dokunun yavaş ve sürekli ışınlanması esasına dayanıyor.

Migreni Tetikleyen Faktörler

Migreni tetikleyen faktörler neler? Çikolata aslında migren ağrılarını artırmıyor mu? 'Migren günlüğü'nün tedavideki yeri nedir?
Total
0
Share