Havuz Suyu Göze Zarar!

Deniz, güneş ve havuz . . . Yaz aylarının bu önemli üçlüsünün sağlık üzerinde olumlu ve olumsuz birçok etkisi bulunuyor. Gözler de bu etki alanlarından biri.

Kızarma,çapaklanma …Temiz olmayan havuz suyu göz enfeksiyonuna neden oluyor. İyi klorlanmayan ve mikrop sayımı uygun aralıklarla yapılmayan havuzlara girildiğinde göz enfeksiyonlarının yayılma ihtimali oldukça yüksek . ‘ Konjonktivit ‘ denilen göz enfeksiyonları,kızarma,çapaklanma,batma ve göz kapaklarında şişme gibi belirtilerle ortaya çıkıyor. Bu şikayetleri yaşayan kişinin acil bir şekilde göz doktoruna görülmesi gerekiyor.

Nasıl Tedavi Ediliyor?
Tedavisinde antibiyotikli damla ve pomadlar kullanılıyor.

Yapılması Gerekenler

  • Gözünüzü ellemeyin.
  • Sık sık ellerinizi yıkayın.
  • Konjonktivite yakalanmış kişilerle havlu ya da telefon gibi eşyaları ortak olarak kullanmayın İşyerinizde konjonktivite yakalanmış kişiler varsa,işe gelmemeleri konusunda kendilerini ve işverenleri uyarmaktan çekinmeyin.
  • Enfeksiyonlardan korunmak için,düzenli su örneği alınan bir havuza girdiğinizden emin olun.

Doç. Dr. Banu Coşar

Total
0
Shares
Related Posts

Tıp Bayramı 1919 Yılından Bu Yana Kutlanıyor

Tıp Bayramı, her Mart ayının 14'ünde kutlanan, Türkiye'de tıp alanından çalışanların hizmet sorunlarının tartışıldığı, bilime katkılarının ödüllendirildiği bir anma ve kutlama günüdür.

Alzeheimer’ın 10 Belirtisi

Acıbadem Adana Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Cem Ortaçbayram, günlük yaşam işlevlerini etkileyecek düzeyde bellek kaybı ve basit kelimeleri bulmada güçlük çekmenin Alzheimer'in habercisi olabileceğine dikkat çekti.

Çocukları intihara ne sürüklüyor?

Okul başarısızlığı karşısında sert tepki gösterilmemesi gerektiğini söyleyen uzmanlar, cezalandırma yolunu seçen aileler nedeniyle çocukların intihara bile yönelebildiğine dikkat çekiyor.
Total
0
Share