Havuz Suyu Göze Zarar!

Deniz, güneş ve havuz . . . Yaz aylarının bu önemli üçlüsünün sağlık üzerinde olumlu ve olumsuz birçok etkisi bulunuyor. Gözler de bu etki alanlarından biri.

Kızarma,çapaklanma …Temiz olmayan havuz suyu göz enfeksiyonuna neden oluyor. İyi klorlanmayan ve mikrop sayımı uygun aralıklarla yapılmayan havuzlara girildiğinde göz enfeksiyonlarının yayılma ihtimali oldukça yüksek . ‘ Konjonktivit ‘ denilen göz enfeksiyonları,kızarma,çapaklanma,batma ve göz kapaklarında şişme gibi belirtilerle ortaya çıkıyor. Bu şikayetleri yaşayan kişinin acil bir şekilde göz doktoruna görülmesi gerekiyor.

Nasıl Tedavi Ediliyor?
Tedavisinde antibiyotikli damla ve pomadlar kullanılıyor.

Yapılması Gerekenler

  • Gözünüzü ellemeyin.
  • Sık sık ellerinizi yıkayın.
  • Konjonktivite yakalanmış kişilerle havlu ya da telefon gibi eşyaları ortak olarak kullanmayın İşyerinizde konjonktivite yakalanmış kişiler varsa,işe gelmemeleri konusunda kendilerini ve işverenleri uyarmaktan çekinmeyin.
  • Enfeksiyonlardan korunmak için,düzenli su örneği alınan bir havuza girdiğinizden emin olun.

Doç. Dr. Banu Coşar

Total
0
Shares
Related Posts

Kolesterol ve Beslenme

Yapılan birçok araştırmalar sonucu elde edilen istatistikî veriler koroner kalp hastalığı risk faktörlerinin önceden ortaya konularak tedavilerinin yapılmasının...

Küme başağrısı

Küme başağrısı nedir? Küme başağrısı tek taraflı göz çevresinde olan,belli dönemlerde sık olarak tekrarlayıp sonra aylarca şikayet oluşturmayan…

Kansızlık Nasıl Tedavi Edilir?

Kansızlığın kendisi tedavi edilmesi gereken bir hastalık olarak algılanmamalı, teşhis edilmesi gereken başka bir hastalığın belirtisi olarak düşünülmelidir.
Total
0
Share