Her annenin sütü kendi bebeğine özeldir

Anne sütü bebeğin ihtiyaçlarına özel olarak üretilir.

Anne sütü bebeğin ihtiyaçlarına özel olarak üretilir. Her annenin sütü kendi bebeğine özeldir ve bir diğerine benzemez. Hatta emzirmenin başlangıcındaki sütle son kısmı bile birbirinden farklıdır. Emzirmenin sonuna geldikçe anne sütünün yağ oranı da artar. Bu da bebeğin doymasını sağlar. Böylece bebek obeziteden de korunur.

Anne Sütü Meme Kanseri Dahil Birçok Hastalıktan Bebeği Korur
Anne sütü alan bebeklerde alerjik hastalıklar,çocukluk çağı şeker hastalığı,ishal,orta kulak enfeksiyonları ve tüm diğer enfeksiyon hastalıkları daha az görülür. Hatta yapılan araştırmalar,anne sütünün bağışıklık sistemini kuvvetlendiren özelliği nedeniyle kız bebeklerin ileride meme kanserine yakalanma riskinin çok daha az olduğunu gösteriyor.Ayrıca anne sütü ile beslenen bebeklerde lösemi yüzde 9,Hodgin lenfoma yüzde 24,çocukluk çağı kanserlerinden biri olan nöroblastomun ise yüzde 41 oranında daha az görüldüğü ortaya çıkmıştır.

İlk Süt Bebeği Enfeksiyonlardan Korur
Anneden doğum yapar yapmaz gelen kolostrum denilen ilk süt bebekler için hayati önem taşır. Bu nedenle bebeğin bu dünyadaki ilk besininin mutlaka anne sütü olması gerekir. İlk süt enfeksiyonlara karşı koruyucu madde içerir. Bu da enfeksiyonlara karşı direnci düşük olan yeni doğan için çok önemlidir. Bu nedenle bebeklere doğumdan sonra şekerli su kesinlikle verilmemelidir.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share