Karşı Cinsle İlişkinizde Yorgun Hissediyor musunuz?

Cinsel ilişki için sürekli yorgun hissediyorsanız ya da cinsel yaşamınız sürekli yorgun bir şekilde geçiyorsa, bu duruma bir çözüm bulmanın zamanı geldi. Sizler için yazdığımız daha iyi bir cinsel ilişki ipuçlarını incelemenizde fayda var.

Günlük yaşam mücadelesine bir de cinsel ilişkiyi katmak mı? Bütün bir yorgunluk ve ağır çalışma temposunda bir de cinsel ilişkiye vakit ayırmak zor olabilir. Bütün bu telaşlı programınız göz önüne alındığında,bu durumun cinsel hayatınızı etkileyebilecek bir şey olduğunu fark edemeyebilirsiniz. Fakat bu yorgunlukla başa çıkmak ve çok daha sağlıklı ve kaliteli bir cinsel yaşama kavuşmak sizin elinizde. Sizi yorgunluğa sürükleyen sebepleri öğrenerek,cinsel hayatınızı düzene koyabilir ve çok daha sağlıklı bir cinsel yaşam için gerekli adımları atabilirsiniz.

Yorgunluk Hissinin Sebepleri

1. İlişki Sorunları

Cinsel ilişki için partnerinize yorgun olduğunuzu söylemenin en önde gelen nedenlerinden biri de ilişkinizdeki problemlerle yüzleşmek istememeniz olabilir. Böyle bir durumda çiftler oturup tartışılması gereken bir konuya girmek yerine yorgun olduğunu söylemeyi çok daha kolay bir yol olarak görüyor. Öfke ve kızgınlık cinsel ilişkide yorgun olduğunu söylemeyi tetikleyebilir. Fakat bu durum geçici bir çözüm olarak görülse de asıl problemi ertelemekten ve üstünü kapatmaktan başka bir işe yaramaz ve asıl sorun değişmeden devam eder. Eğer partnerinizle yalnız konuşmaya çekiniyorsanız bir terapiste konuyu açıklayabilir ve hem ilişkiniz hem de cinsel hayatınız için olumlu bir adım atabilirsiniz.

2. Çok Fazla TV İzlemek

Uzun bir günün sonunda TV’ye dalıp gitmek oldukça rahatlatıcı ve kolay gözükebilir. Daha sonrasında ise eşinizin tek başına uyumaya gitmesi cinsel ilişkinin yolunu kapatacağı gibi sizi uykusuzlukla da baş başa bırakabilir. Daha sağlıklı bir cinsel yaşam için partneriniz yatağa gittiğinde ekranları kapatarak cinsel yaşama tekrar sarılmanız oldukça faydalı olacaktır. Ayrıca,yatak odası yakınlaşma ve uyku için olmalı,yatak odanızda televizyon bulunması ise korkunç bir durum. Daha sağlıklı bir ilişki ve cinsel yaşam için belirli bir süreliğine de olsa gelen iş e-postalarını,video oyunlarını ve her türlü dikkatinizi dağıtabilecek cihazı hayatınızdan çıkarmanız gerekmektedir.

3. Baskı Uygulamak

Cinsel ilişkiye yatak odasında baskı gördüğünüz için girmek istemiyor olabilirsiniz. Partnerinize bir zorlama uygulamadan veya baskı kurmadan yaklaşmak doğal olarak cinsel ilişkiye bir yol açacaktır. Anlayışlı olmak,duyarlı bir şekilde yaklaşmak ve fiziksel temas kurmak da sizin mutluluğunuzun önemli bir parçasıdır. Partnerinizin ruh halini anlamak için çaba harcamalı ve asıl problemi bulmak için uğraşmalısınız. Bazı durumlarda ise sadece yapmak istemediğini söyleyebilir ve gayet normal bir durum olarak karşı cinsin isteğine saygı göstermek gerekir.

4. Kalp Sağlığı

Kalp hastalığının erken uyarıları cinsel hayatınızı doğrudan etkileyebilir,ereksiyon zorlukları ise bu konuda en başta gelen sorunlardandır. Eğer kalp sorunlarınızın cinsel hayatınızı etkilediğini düşünüyorsanız,kalp ve cinsel yaşam sağlığı hakkında bir kardiyolog ile konuşmalısınız. Konjestif kalp yetmezliği,cinsel ilişki dahil genel olarak yorgun hissettir ve bir çok normal işleve engel olabilir. Bu sebeple hemen bir kontrole gitmeniz sizin için oldukça faydalı olacaktır.

5. Hormonal Dengesizlik

Hormonlarınız ayarsız olduğunda,cinsel hayatınız durma noktasına gelebilir. Libido,testosteron tarafından büyük ölçüde kontrol edilir. Hormonlardaki dengesizlikler sağlıklı bir cinsel hayatı etkileyebilir. Eğer böyle bir durumdan endişe duyuyorsanız bir ürologla konuşmanız gerekebilir. Basit bir tıbbi düzeltme ile daha iyi ve sağlıklı bir cinsel yaşama kavuşabilirsiniz.

6. Depresyon

Cinsel ilişkinin yanı sıra diğer birçok aktivite için de çok yorgun hissediyorsanız,depresyon,uyku apnesi veya uyku yoksunluğu yaşıyor olmanız muhtemeldir. Daha iyi bir cinsel yaşam için ilk adım depresyon tedavisidir. Eğer ruh halinizi iyileştirmek ve yaşamla ilgili tekrar coşkulu ve hayat dolu hissetmek için bir terapistle konuşmanızda fayda var. Depresyon tedavisi genellikle ilaç içerir ama birçok kişi diyet seçimi,egzersiz yapma ve uyku alışkanlıklarındaki değişiklerle de depresyon atlatılabilir.

7. Can Sıkıntısı

Yorgun hissetmek sadece genel sıkıntıdan kaynaklanıyor olabilir. Cinsel enerjiyi yeniden canlandırmanın başka bir yolu ise tutkulu olmaktır. Bir hobi ya da okunan kitap hakkında bir şeyler paylaşmak,ufak bir kıvılcım olabilir.

8. Aşırı Egzersiz

Normalden çok daha fazla egzersiz yapmak sizi yıpratacaktır,bu sebeple bazı durumlarda kendinize çok yüklendiğinizde cinsel ilişkiye girmek için bile oldukça yorgun hissedebilirsiniz. Egzersizin faydaları saymakla bitmez,haftanın çoğu günlerinde en az 30 dakika egzersiz yapmanın getirisi oldukça fazla olacaktır. Fit insanlar gün içinde yarım saatten fazlasını yapabilir fakat alışkın olmayanlar dikkatli olmalıdır. Unutmayın düzenli egzersiz yapmak cinsel yaşam için kilit noktası olabilir.

9. Uyku Eksikliği

Uyku eksikliği ile daha az tatmin edici cinsel yaşam arasında güçlü bir bağlantı vardır. 827 erkek üzerinde yapılan bir çalışmada,uyku problemi yaşamadan hızlı bir şekilde uykuya dalan erkeklerin cinsel yaşamlarında daha sağlıklı oldukları gözlemlenmiştir. Horlama veya basitçe yeterli uyku alamama problemini çözmek daha iyi bir uyku çekmenize ve dolayısıyla daha iyi bir cinsel yaşamın kapılarını açmaya yardımcı olabilir.

10. Kronik Uyku Sendromu

Eğer ay boyunca yorgunsanız ve bir türlü uykunuzu alamıyorsanız,kronik yorgunluk sendromunuz olabilir. Genellikle gün içerisinde kötü hissettiren bu durum,normal yeteneğinizin yarısı kadar sizi yavaşlatabilir ve cinsel yaşamınızı etkileyebilir. Bu durum sabah olsa bile gün içerisinde yine iyimser olmaya çalışın çünkü cinsel ilişkinin bir zamanı olmaz. Kronik uyku sendromuyla ilgili endişeleriniz varsa tıbbi tedavi için doktorunuza başvurmalısınız.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Erkekler de Kadınlar Kadar Evlenmek İster

Son zamanlarda yapılan anketler, erkekler ve kadınların ruh eşi, gerçek aşk ve evlilik düşüncesi hakkında benzer şekilde düşündüklerini göstermektedir. Amerikalıları evlilikten alıkoyan nedir?
Read More

Aile Terapisi Nedir ve Neden Yapılır?

Aile terapisi, aile üyelerine iletişimlerini geliştirmek ve anlaşmazlıkları çözmelerine yardımcı olmak için yapılan psikolojik danışmanın bir türüdür (psikoterapi).
Total
0
Share