Kendim İçin En Doğru Mesleği Nasıl Bulabilirim?

Doğru mesleği bulmak öncelikle kendinizi ne kadar tanıdığınızla alakalı bir durumdur. Unutmayın en çok gelir sağlayan değil mutlu olacağınız bir meslek size göre olan meslektir.

Seçmek istediğim meslek için sayısal bölümü tercih etmem gerekiyor. Ama matematik ve fen derslerim berbat!

Burada iyice düşünmek gerekiyor. Matematik ve fen derslerin bu kadar kötüyken sayısal alanda başarılı olabilir misin? Meslek seçimini doğru yaptın mı? Eğer kesinlikle sayısal tercih yapacaksan,bu alanda daha çok çalışmayı göze alman gerekir. Bunun için de öncelikle geçmişten gelen eksiklerini kapatman şart. Bu derslerde her şey birbirine bağlıdır ve geçmişteki eksikleri tamamlamadan yeni konuları anlamak çok zor olur. Biraz daha fazla zaman harcayarak arayı kapatabilirsin,ama yine de öncelikle doğru seçim yapıp yapmadığını gözden geçirmelisin.


Bu sene liseyi bitiriyorum,ama hala hangi mesleği seçeceğime karar veremedim.

Bu aşamada en azından hangi alanı tercih edeceğine karar vermelisin. Sadece popüler olduğu için kendine uygun olmayan alanlarda eğitim alıp sonra sevmediği işte çalışmak zorunda kalan pek çok kişi var. Hatta bazı öğrenciler,meslek yerine üniversite seçiyorlar!

“Bu üniversitede okusam yeter,hangi bölüm olduğu önemli değil”tarzı bir yaklaşım,son derece yanlış.

Üniversite eğitimi sadece 4 ya da 5 yıl sürer,ama ondan sonra mesleğimizi ömür boyu devam ettiririz. Bu yüzden de meslek seçimi,çok önemli bir karar. Burada sadece ilgi duymak yeterli değil,ilginin yanında yeteneklerini de göz önünde bulundurmalısın.


Kendim için en doğru mesleği nasıl bulabilirim?

Dershanelerde ve kariyer merkezlerinde bireysel görüşme,ilgi testleri,yetenek testleri birlikte değerlendirilip öğrenciye en uygun meslek saptanabiliyor. Bu tür bir değerlendirme sana yardımcı olabilir.

Psikolog Ferahim Yeşilyurt

Total
0
Shares
Related Posts

Giysileriniz Cildinize Düşman mı?

Kullandığımız aksesuarlara, giydiğimiz kıyafetlere karşı cildimiz alerjik reaksiyonlar gösterebilir. peki bu durumlarda neler yapılabilir. Dr. Ahmet Günay anlatıyor.

Alzheimer Habercisi 10 Belirti

Alzheimer hastalığının habercisi olan 10 belirti şöyledir ve hasta yakınlarına bazı önerilerde bulunmakta fayda var…

Suda Doğum Nasıl Yapılır?

Gebe rahim ağzı 4-5 santim açıldıktan sonra yani aktif doğum fazından itibaren özellikle derin ılık suda uzanmalıdır.
Total
0
Share