Kendini Yenilemenin Zaman Aşamaları…

Kendine Zaman Ayırma Vakti Artık Geldi.

Ameliyat öncesi

Yüz yaşlanması – sarkması ile ilgili probleminiz olduğunda ve ameliyat düşündüğünüz zaman,önce ne istediğinizi ve neden istediğinizi kendinizle tartışın ve ardından bir plastik cerraha başvurun. İstek ve beklentilerinizi teker teker doktorunuza anlatın ve kendisi ile tartışın. Sigara kullanıyor iseniz mutlaka ameliyattan 10 gün önce bırakın. Doktorunuza güneşlenme ve cilt bakımı alışkanlığınızı iletin,ameliyatın daha kalıcı bir sonuç vermesi için,ameliyat sonrası yapmanız gerekenleri sormayı unutmayın. Gerekirse birkaç kez doktorunuzla konuyu tartışın.

Ameliyat hastane koşullarında,anestezi uzmanının gözetiminde,ameliyathanede yapılır. Genel anestezi ile yapılabildiği gibi,intravenöz sedasyon (sakinleştirici ilaçlar eşliğinde) lokal anestezi ile de yapılabilir.

Bu tür ameliyatlar tekniğe ve yapacaklara göre 3–10 saat sürebilir. Aynı gün eve çıkmak mümkündür,ancak genellikle 1 gece hastanede kalmak uygundur. Ek işlemler (burun,göz kapağı vb ) aynı seansta yapılabilir. Yüz germe ameliyatı izsiz değildir. Ancak bu izler saklandığı için belirgin değildir. İzler,şakak bölgesinde saçlı deri içinde,kulak önü ve arkasında gizlenir.

Çene altı bölgesindeki yağlar alınırsa çene altında 3–5 mm.lik bir iz kalır,gözkapağı ve alın germe eklenirse göz kapaklarında ve alında saçlı deri içinde ek izler kalır. Ancak yüzdeki bu izler çoğunlukla belirgin olmayan ve gizlenebilen izlerdir.


Ameliyat sonrası

Ameliyat sonrası erken dönem genellikle rahat geçer. Yüzde genel bir şişlik ve morarma,uyuşukluk ve gerginlik hissi olabilir. Ameliyat esnasında yüz sinirleri anesteziden hafif derecede etkilenebileceğinden yüzde hafif asimetriler olabilir. Bunlar 3–5 gün içinde kendiliğinden geçer. Gözler,burun ve ağız açık bırakılacak şekilde baş sargısı ve yanaklara soğuk ped uygulanır. Doku içinde kan birikmesini önlemek amacıyla diren denilen silikon borular konabilir. Direnler en geç 2 gün içinde çekilir. Sargı 2–3 gün sonra tamamen açılır. Genel kontrol ve pansuman değişimi yapılır. Saçlar bu dönemde yıkanabilir. Dikişler eriyen tipte değilse 5–7 gün sonra alınır.


Normal yaşama dönüş

Ameliyat tekniğine uygun yapıldıysa iyi sonuç verir. Nadiren ikinci düzeltmeler gerekli olabilir. Ameliyat sonrası 2. günden itibaren hasta ayağa kalkabilir ve evdeki işlerini yapabilir. Hasta 1 hafta sonra yüzündeki şişlikler geçtikten sonra işine dönebilir,makyaj yapabilir.2ay ağır egzersizlerden ve aşırı güneş enerjisinden kaçınması ve dış darbelerden korunması önerilir. Yüz ve boyun derisine yeni verilmiş şekil,kişinin yapısına ve çevre koşullarına göre bazen 5–10 yıl bazen de yaşam boyu dayanır.

Dr. Abdullah Etöz

Total
0
Shares
Related Posts

Ergenlikte Kilo Aldıran 5 Neden

Fit bir vücuda sahip olmak, genç kızların en büyük hayali. Ergenlik döneminde metabolizmalarında yaşanan bazı değişiklikler kilo almalarına neden olabiliyor.
Total
0
Share