Lens Kullanırken Göz Sağlığınızı Bozmayın!

Yaz aylarında gözlüğün terlemesi veya buğulanması insanları rahatsız ediyor. Özellikle gençler gözlük kullanmak yerine lensi tercih ediyor.
  • Eğer ilk defa lens alınacaksa doğru ölçülerdeki lensin tespiti için öncesinde mutlaka göz muayenesi olunması gerekir.
  • Lenslerinizi takarken ve çıkartırken mutlaka ellerinizi yıkayın.
  • Özellikle gece yatarken mutlaka çıkartın. Çünkü lensle uyumak,kontakt lense bağlı mikrop kapma riskini yaklaşık 10 kez artırır.
  • Yüzerken de lenslerin suyla temas etmesini önermiyoruz. O nedenle,yüzerken ya lensler çıkarılmalı ya da lensin ıslanmasını önleyecek bir yüzücü gözlüğü takılmalıdır.

Süresi dolan lensler kullanılmamalı
Lenslerin süresi dolduğu halde kullanmaya devam etmek ve lens kabındaki solüsyonu her gece yenilememek sakıncalıdır. Taktıkça lens yüzeyi kirlenir. Süresi dolduğu halde kullanılmaya devam edilen lensler,gözde alerjik sorunların oluşmasına yol açar. Ayrıca kirli lenslerle görüş kalitesi de düşer.
Yakın ve uzak görme sorunlarını gidermede günümüzle gözlükler,lensler ve lazerle cerrahi yöntemleri kullanılıyor. Ancak her 3 yöntemle yaşamak da kişilerin tercihine bağlı bir durum. Bazıları gözlükle,bazıları lensle günlük yaşamda daha konforlu olduğunu düşünürken,gözlük ve lensten kurtulmak isteyenler de lazeri tercih ediyor. Ancak unutulmamalı ki lens kullanımı dikkatli ve titiz olmayı gerektiriyor.

Lens kullanımında dikkat edilecek hususlar
11 yaştan itibaren kontakt lens kullanılabilir. Ancak hekim muayenesi olmadan rastgele kullanılamamalıdır. Lens kullanan herkesin,yedekte bir gözlüğü de olmalıdır. Lens kullanımı sırasında gözde kızarma,batma,çapaklanma gibi bir sorun yaşanması halinde;kişi lensini çıkarıp gözlüğünü takabilmelidir. Lenslerin doğru kullanılmaması,gözde geçici ve kalıcı sorunlara yol açar. Göz alerjisi gibi durumlar göz damlaları ile tamamen iyileşirken,gözün şeffaf tabakasında (korneada) oluşan mikrop kapmaları,görmede kalıcı azalmaya yol açabilir. Her akşam lenslerimizi çıkardıktan sonra,lens kabına "taze" solüsyon doldurmalıyız. Kaptaki solüsyonun her gece değiştirilmemesi,lenslerin yeterince temizlenmemesine ve buna bağlı alerjik ve mikrobik sorunlara yol açar. Ayrıca tam temizlenmemiş lenslerle görüş de çok net olmaz. Lens takanlar makyaj yapabilir. Ancak makyaj lens taktıktan sonra yapılmalı ve lens çıkarıldıktan sonra temizlenmelidir.

Kirli hava göz kuruluğu yapıyor
Güneşli havalarda ultraviyole filtreli güneş gözlüğü kullanımını herkese öneriyoruz. Lens kullanıcıları da buna dikkat etmeli. Günümüzde "silikon hidrojel"maddesinden üretilmiş ve oksijen geçirgenliği daha yüksek lensler mevcut. Bu tip lensler tercih edilmeli. Çünkü gözümüzün kontakt lensi taktığımız bölümü,oksijenini havadan alıyor. Lensin oksijen geçirgenliği ne kadar fazla ise,kornea o kadar iyi beslenir ve korneanın endotel hücreleri o kadar sağlıklı kalır.

Dr. Ayşe Mutlu

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share