Rüyalar Hakkındaki Şaşırtıcı Gerçekler

Geceleri gördüğünüz rüyaların ne anlama geldiğini, nasıl kontrol edebileceğinizi ve daha fazlasını öğrenin.

Herkes gece olunca rüya görür fakat genel olarak sabah uyandığımızda ya hiç hatırlamayız ya da çok az bir kısmını hatırlarız. Rüyalar nereden geliyor? Ne anlatmaya çalışıyor? Rüyaları kontrol edebilir ve yorumlayabilir miyiz? Rüyalar hakkındaki şaşırtıcı gerçekleri sizler için yazdık.

Rüya Görmek Öğrenmenize Yardımcı Olabilir

Eğer bir konu üzerinde çalışıyor,bir test hazırlıyor ya da yeni bir şey öğrenmeye çalışıyorsanız,yanınıza atıştıracak bir şeyler alıp erkenden yatağa gidebilirsiniz. Harvard Tıp Okulu’na göre;rüya gördüğünüz zaman,beyin sorunları algılama ve öğrenme konusunda çok daha işlevsel hareket etmektedir. Yapılan çalışmalarda,araştırmacılar rüyaların yeni bilgileri anlama ve işleme konusunda yardımcı olduğunu söylüyor. Uyku kalitenizi (ve beynin öğrenme yeteneğini) geliştirmek için yatak odanızda TV gibi gürültüye sebebiyet veren unsurları ortadan kaldırmalısınız.

En Sık Görülen Rüya? Eşiniz Sizi Aldatıyor!

Daha önce hiç eşinizi rüyanızda en yakın arkadaşınızla aldatırken gördünüz mü? Öyleyse bunu yaşayan,soğuk terler dökerek uykusundan uyanan bir tek siz değilsiniz. En çok görülen rüyalardan birisi en yakın arkadaşınızın sizi kendi eşinizle aldattığını görmek. Ortalama 5.000 civarında insana yöneltilen bu soru ile ortaya çıkan anket sonucunda çiftlerin bir çoğu bu ve benzeri rüyaları gördüğünü belirtiyor. Bu durumun gerçek bir mesele ile ilgisi olması çok düşük bir ihtimal,genel olarak ise yalnız kalma korkusundan ortaya çıkan evrensel bir korku.

Bir Gecede Bir Düzine Rüya Görüyoruz

Uzmanlar bir gecede sadece bir tane değil tam tersine bir düzine civarında rüya gördüğümüzü,fakat bunların hepsini hatırlayamadığımızı söylüyorlar. Geceleri her 90 dakikada yeni bir rüya görüyoruz,yeni gördüğümüz rüya bir öncekinden daha uzun oluyor. Gecenin ilk rüyası yaklaşık 5 dakika uzunluğunda ve uyanmadan önce son gördüğümüz rüya ise 45 dakika civarında bir uzunluğa sahip olabiliyor. Bu veriler ortalama bir insanın ömrü boyunca yaklaşık 100.000’den fazla rüya gördüğümü gösteriyor.

Gördüğümüz Rüyaları Hatırlamak Mümkün!

Daha önce hiç,tekrar uyuyup yine aynı rüyayı görmek istediğin mükemmel bir rüya gördünüz mü? Hepimizin bu tarz rüyaları oluyor ve rüyanın en güzel yerinde uyanıp tekrar aynı rüyaya dalmak istiyoruz. Aslında bu mümkün! Uyandıktan hemen sonra (vücudunuzu hareket ettirmeden) yatağa uzanın ve birkaç dakika boyunda gördüğünüz rüyayı düşünün,zihniniz henüz tam olarak açılmadıysa yarı-rüya durumu benzeri bir olay yaşamanız mümkün olabilir. Rüyalarınızı hatırlamanın en iyi yolu,uyandığınızda hareket etmeden olduğunuz yerde sabit bir şekilde durup,gördüğünüz rüyayı hatırlamaya çalışmaktır. Uyandığınız pozisyonda kalmak rüyanızı hatırlamanıza yardımcı olabilir,çünkü o pozisyon rüyayı gördüğünüz pozisyondur. Eğer hareket ettiyseniz,rüyanızla olan bağlantınız tamamen kopmuş demektir.

Tuhaf Rüyalar Yorumlanabilir

Anlam veremediğiniz garip durum,olay ve kişileri içeren bir rüyanın gerçek hayatta herhangi bir etkiye sahip olabileceğine inanmak zor olabilir. Her rüya olduğu gibi görünmeyebilir,sembolizm ve potansiyel anlamlardan yararlanmayı gerektirebilir. Rüyalarımızın anlamı çoğu zaman,kendimizi ve çevremizde gelişen olayları anlama ihtiyacıyla ilgilidir. Bu sebeple anlamlandıramadığınız garip rüyaların sizi nasıl hissettirdiği hakkında düşünün. Genel olarak rüyalarımızdaki garip olaylar yüzünden rüyaların asıl manasını ve içerdiği duyguyu göz ardı etme eğilimindeyiz.

Rüyalarınız Size Bir Şey Anlatmaya Çalışıyor Olabilir

Tekrar tekrar aynı kabusu mu görüyorsunuz? Sürekli tekrarlanan rüyalar size bir şey anlatmaya çalışıyor olabilir. Bu rüyalardan kurtulmak için önce altında yatan nedeni bulmak gerekir. Örneğin,sürekli tekrarlayan bir dişlerinizi kaybetme ya da çatlama oluşan bir kabus görüyorsunuz. Bu rüya için,kişinin diş ve ağız bölgesini temsil ettiğini düşünmek önerilir. Rüya zihin içindir,dişler ise ağız kısmında oluşabilecek herhangi bir durum için sembolik bir kelime olabilir. Buradan ise iletişim şeklinize dikkat etmeniz ve geliştirmeniz gerektiği mesajı çıkabilir.

Rüyalarınızı Kontrol Edebilirsiniz!

Yakın bir zamanda yayınlanan “Inception” filmi insanların hayallerinin dizginlenmesi,rüya içerisinde rüya görülmesi ve rüyaların değiştirilmesini içeriyordu. Aslına bakılırsa bu durum sadece bir Hollywood fantezisi olmayabilir. Yapılan anketlere göre 3.000 kişi rüya kontrolü konusunda oldukça “berrak rüyalar” görebiliyor. Katılımcıların %64,9’u farkında olmadan rüya içinde rüya gördüğünü bildirdi ve %34’ü bazı durumlarda rüyalarını kontrol edebildiğini söyledi. Rüyaların içeriğinin yönlendirilmesi veya kontrol edilmesi herkesin gerçekleştirebileceği bir beceri değil,sadece bunu geliştirmiş olan kişilerin uygulayabileceği bir durum.

Rüya Görmek İçin Uykuda Olmak Zorunda Değilsiniz

İş yerinde,arabada,herhangi bir yerde bile rüya görülmesi karşılaşılan bir durum. Uyanıkken rüya görmek gece görülen rüya ile karıştırılmamalıdır. Uyanık görülen rüya sadece hayale odaklanır. Uyanık görülen rüyalar,hayal kurmaya benzer. Bir rahatlama aracı olarak kullanılabilir fakat gün içerisinde dikkat dağılmasına yol açabileceği için,böyle bir şeyi sadece sessiz sakin ve kimsenin olmadığı bir ortamda tecrübe etmek gerekmektedir. Uyanık olarak bir rüya görmek,zihnin bilinçdışı parçalarının zihnin uyanık parçalarıyla iletişime geçmesine olanak sağlamış olur.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share