Uyku Pozisyonunuz İlişkiniz Hakkında Ne Söylüyor?

Sevgiliniz ya da eşinizle yatarken, onunla kaşık pozisyonunda sarılarak uyuduğunuzu bir düşünün. Bunun ne anlama geldiğini hiç merak ettiniz mi?

Aslında, kadın ve erkeğin sarılma şekillerinin bir anlamı var. Uyurken aldığınız pozisyonlara göre bu uyku hallerinin anlamları da değişiyor. İlginç değil mi? İlişki psikoloğu Corrine Sweet, diply.com sitesinde “Uyku esnasında, vücut dilinizin rol yapıyor olamaz. Uyurken vücut dilimiz en dürüst ve savunmasız halindedir. Uyku pozisyonumuz ilişkimiz hakkında çok şeyi ortaya çıkabilir” diyor.

Sevgiliniz ya da eşinizle yatarken, onunla kaşık pozisyonunda sarılarak uyuduğunuzu bir düşünün. Bunun ne anlama geldiğini hiç merak ettiniz mi? Aslında, kadın ve erkeğin sarılma şekillerinin bir anlamı var. Uyurken aldığınız pozisyonlara göre bu uyku hallerinin anlamları da değişiyor. İlginç değil mi? İlişki psikoloğu Corrine Sweet, diply.com sitesinde “Uyku esnasında, vücut dilinizin rol yapıyor olamaz. Uyurken vücut dilimiz en dürüst ve savunmasız halindedir. Uyku pozisyonumuz ilişkimiz hakkında çok şeyi ortaya çıkabilir” diyor.

1) Kaşık Pozisyonu

Tüm çiftler arasında en sık kullanılan pozisyon, özellikle üç ila beş yıldır evli olanlar çok sık tercih etmektedir. Psikiyatrist Samuel Dunkell’e göre, “Bir kadın partnerine arkadan sarılmayı tercih ediyorsa, özel olarak ilgi beklediğini göstermek istiyor olabilir.” Psikolog ve Terapist Shriley P. Glass, “Kaşık pozisyonu, partneriniz ile oldukça fazla miktarda temasta bulunmanızı sağlar. Sadece erotik anlamda değil, rahat ve güvenli bir koza hissi verir.”

2) Balayı Sarılması

Uyku pozisyonları arasında en samimi olmasına rağmen, Kaşık pozisyonuna göre daha az yaygındır. Duyguların yoğun yaşandığı dönemlerde meydana gelme eğilimindedir; sevişme sonrası ya da bir ilişkinin başlangıç aşamasında.

3) Çatıda Uzanır Gibi

Samuel Dunkell’e göre, “Bu pozisyon, güçlü egoları ve haklılık duygusunu gösterir. Yakın zamanda oldukça popüler olma eğilimi içerisindedir. Normalde, bir partner sırtüstü uzanırken, diğer partner omzuna başını yaslıyorsa ona bağlılığını ve aralarındaki uyumu gösterir.” Shriley P. Glass şöyle ekliyor “Bu pozisyonun altında yüksek seviyede güven duygusu yatıyor. Partnerinin yanına sokulmanın altında yoldaşlık ve koruma hislerinin güçlenmesi yatıyor.”

4) Aşk Beşiği

Bir önceki pozisyonun biraz daha yakın ve coşkulu hali diyebiliriz bu pozisyon için. Pozisyonun altında yatan anlam ise; karşınızdakini önemsediğinizi gösteren, oldukça içten, samimi ve koruyuculuk duygusunu ön plana çıkarır.

5) Gevşek İp

İlk çıkmaya başladığınız ya da evlendiğiniz zaman, fiziksel yakınlığın aşırılığını hatırlayın. İlerleyen zamanla birlikte, insanlar bu pozisyonda uyuma başlarlar ve kaşık pozisyonunun temsil ettiği o sıkı ip biraz gevşeyebilir. Bu pozisyon ilişkideki sevgiden ödün vermeden, daha fazla geniş alan ve konfor sağlar. Karşılıklı güveni yansıtır, sonuç olarak ise dengeyi temsil eder.

6) Bacak Sarılması

Bu pozisyon iki şeyi temsil edebilir. Birincisi, çiftlerin sevgiyi fiziksel olarak göstermede yeterince rahat olmadığı anlamına gelebilir. İkincisi ise tam tersi olabilir. Aşinalık, rahatlık ve cüretkar bir ilişkiyi sembolize edebilir, adeta gizli bir kod gibi.

7) Takip Pozisyonu

Temelde kaşık pozisyonu gibidir fakat çiftlerden biri diğerini takip ediyormuş gibi gözükür. Birinin yatağın diğer ucunda size sırtı dönük şekilde yattığını düşünün. Ona yaklaşıp arkadan sarıldığınızda ise bu pozisyon ortaya çıkıyor. Bu pozisyon iki anlama gelebilir. Birincisi, kişi dinlenmek için kendi alanını istiyor olabilir. Diğer ihtimale gelince, partneriniz kendini uzaklaştırmak ya da davet edilmek istiyor olabilir. Kedi fare oyunu gibi, kovalanmak istiyor olabilir. Hangisi olduğunu seçmek gerçekten zor değil mi? Oldukça zor, fakat bir ilişki için eşinizin vücut dilini öğrenmek, oldukça faydalı bir seçim olacaktır.

8) Zen Stili

Bu pozisyon, çiftlerin epey zamandır birlikte yaşadıklarına dair en belirgin işarettir. Zaman geçtikte, çiftler kişisel alanlarını yeniden kurma ve bir bağımsızlık ihtiyacı hissedebilir. Özellikle yeni yakınlık kurmuş kişilerle kıyaslandığında, çiftlerin birbirlerini uzun zaman önce keşfetmiş olması seviyeli bir yakınlığın oluşmasında rol oynayabilir. Zen stili, fiziksel bir temas olmadan, bağlılık ve bağımsızlık arasında yapılmış bir uzlaşmadır.

9) Çekişme

Bu pozisyon, Takip pozisyonunun bir benzeri fakat bir takip söz konusu değil. Temel olarak bir “çekişme” söz konusu fakat arka planında yatan nedenler ise oldukça merak uyandırıcı olabilir. Eşinizin kendini bir kenara çekmesi ile bir şeylerin yanlış gittiği hissine kapılabilirsiniz: Öfke? Hüzün? Dargınlık? Tüm bu nedenler, o kişinin gerçekten belirli bir süre yalnız kalma ihtiyacını olup olmadığını analiz etme zamanı geldiğine dair bir işaret olabilir. Zamanla arkasını dönüp yanınıza sokulabilir, kim bilir belki de gerçekten sadece yorgundur veya horlama problemi olduğu için sizin rahatsız olabileceğinizi düşünüyor olabilir.

10) Yengeç Pozisyonu

Bu pozisyon, potansiyel kuşku içeren, çoklu anlamlara sahip olabilecek bir uyuma şeklidir. İlişkinizde bazı anlaşmazlıkların olduğuna, kötü zamanlardan geçtiğinize veya partnerinizin bazı sorunlar oluştuğuna dair bir işareti olabilir. Ayrıca, canının yandığına dair bir işaret olması da yüksek bir ihtimaldir. Gözden kaçırılması gereken bir konu ise, nasıl otururken durduğunuz yerde pozisyon değiştiriyorsak, uyku esnasında da aynısı olabilir. Belki de bu pozisyonun altında bir neden yatması dışında, sadece partnerinizin çılgın bir uyuma şekli olabilir.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Horlama Ciddi Hastalıkların Belirtisi Olabilir

Horlamanın sadece %20'si burundan kaynaklanıyor. Horlama çok yaygın görülen bir sorun olmakla birlikte toplumda olağan kabul ediliyor. Oysa ciddi sorunların işareti olabileceği gibi çevrede yarattığı olumsuz etkiyle de rahatsızlık verici.
Total
0
Share