Daha Fazla Uyumak İçin 9 Şaşırtıcı Neden

Fazladan 1 saat uyumak hayatınızda neleri değiştirebilir? Uzmanlar çok fazla şeyi değiştirebileceğini söylüyor.

Araştırmalar gerekli uyku ihtiyacınızı karşılamak ve çok az uyumak arasındaki farkın sağlığınızı, ruh halinizi, kilonuzu hatta cinsel hayatınızı bile etkilediğini gösteriyor.

Uzmanların önerdiği 7 veya 8 saatten daha az uyuyorsanız, bu gece bilgisayarınızı ve ışıklarınızı 1 saat erken kapatıp yatmanız gerektiğine dair 9 tane neden var:

1.Sağlığınız için

Bir gece iyi bir şekilde uyumak sizin hastalıklara karşı bağışıklık kazanmanızı sağlamaz, ancak yapılan birçok araştırma yetersiz uyku ile kalp rahatsızlığı, kalp krizi, şeker hastalığı ve obezite gibi sağlık sorunları arasında ilişki olduğunu ispatlamıştır.

Çoğu zaman, uyku eksikliğinin belirtileri yıllar sonra ortaya çıkmaya başlar. Ancak her zaman böyle olmayabilir. Farklı vardiyalarda çalışmaya başlayan 10 sağlıklı yetişkin birey üzerinde bir deney yapılmıştır ve 3 tanesinin glukoz seviyesinin şeker hastalığının başlangıç seviyesine kadar yükseldiği görülmüştür.

2. Daha iyi bir cinsel hayat için

National Sleep Foundation’un yaptığı bir ankete göre insanların %26’sının cinsel hayatı neredeyse hiç yok ve bunun nedeni de aşırı yorgun olmaları. Aralarındaki bağlantı tam olarak bilinmese de erkeklerde testosteron hormonunun az salgılanmasının yetersiz uyku ile ilişkili olduğu kanıtlanmıştır.

Yeterince uyumamak aşk hayatınızı dolaylı olarak etkileyebilir. Amerikan Uyku Bilimi Akademisi sözcüsü Uzman Ronald Kramer bu konuda şöyle diyor: ”Eğer 28 yaşındaysanız ve film izlerken uyuyup kalıyorsanız bu hiç de iyiye işaret değil.”

3. Ağrılarınızı azaltmak için

Kalıcı bir ağrınız ya da geçirdiğiniz bir kazadan ötürü şiddetli bir ağrınız varsa yeterince uyumak ağrınızı azaltabilir. Birçok araştırma uyku eksikliği durumunda ağrıların arttığını göstermiştir. Ancak bildiğiniz üzere ağrı çekerken uyumak pek de kolay olmuyor.

Araştırmacılar, iyi bir uyku çekmenin ağrı için kullandığınız ilaçlara da yardımcı olabileceğini ortaya çıkarmıştır. Eğer ağrı, geceleri uyumanızı engelliyorsa, ağrı kesiciyle birlikte kullanabileceğiniz bazı uyku ilaçları da mevcuttur.

4. Sakatlık riskini düşürmek için

Yeterli uyumak bir nevi sizi güvenli kılar. Uyku eksikliğinin, yolculuk esnasında uyuyup kalan otobüs şoförleri gibi kötü şöhrete sahip birçok kazaya neden olduğu bilinmektedir. Araştırmalar, ABD’deki her 5 kazadan 1’inin uykuluyken araç kullanmaktan kaynaklandığını gösteriyor, ki bu da yılda neredeyse 1 milyon kazanın bu yüzden gerçekleştiğine işaret ediyor.

Profesör Jodi A. Mindell yorgun olduğunuzda herhangi bir tür kaza yapma olasılığınızın daha yüksek olduğunu belirtiyor ve sözlerine şöyle devam ediyor: ”Aşırı yorgun olduğunuzda hata yapma, merdivenden düşme ya da sebzeleri dilimlerken kendinizi kesme olasılığınız tabii ki daha yüksektir. Bu şekilde ev işleri sırasında yaşanan kazalar ciddi sonuçlar doğurabilir.”

5. Daha iyi hissetmek için

Yeterince uyumak şen şakrak bir ruh halini garanti etmez, fakat sizin de farkettiğiniz üzere yorgun olduğunuzda zaman zaman huysuzlaşırsınız. Hepsi bununla da bitmez. Mindell bu konuda, ” Yeterince uyumamak duygusal düzeninizi etkiler. Aşırı yorgun olduğunuzda patronunuza patronluk taslama, durduk yere ağlama ya da şuursuzca gülmeye başlama ihtimaliniz daha yüksektir.” Yorumunda bulunmuştur.

6. Kilonuzu daha kolay kontrol edebilmek için

Yeterince uyumak kilonuzu korumanıza ve daha az uyumak da doğal olarak kilo almanıza sebep olabilir. Nedeni biraz da davranışsallıktan kaynaklanıyor. Örneğin, aşırı yorgunsanız yürüyüşe çıkmak için ya da sağlıklı bir yemek pişirmek için zaman harcamak istemeyebilirsiniz.

Diğer boyutu ise psikolojik kaynaklıdır. Leptin hormonu bir anlamda bedeninizin şarj olmasını sağlar. Yeterince uyumadığınızda leptin hormonunun seviyesi düşer. Bu durumda insanlar sürekli aç hissederler ve bu açlığı gidermek için canları yüksek yağlı ve kalorili yemekler ister, ki bu da kilo almanıza sebep olur.

7. Daha net düşünebilmeniz için

Kötü bir uykudan sonra tıpkı ilk vitesten yukarıya bir türlü geçemeyen araba gibi ne yapacağınızı bilmeyen ve kafanız karışmış bir şekilde uyandınız mı hiç?

Mindell bu konuda şöyle bir açıklamada bulunmuştur: ”Uyku eksikliği düşünce fonksiyonlarınızı etkiler. Kavrama, ilgi ve karar verme yetinizi kötü yönde etkiler. Araştırmalar, uykusunu alamamış kişilerin uykusunu tam olarak almış kişilere oranla matematiksel-mantıksal soruları çözmede çok daha zorlandığını gözlemlemiştir. Aynı zamanda bu kişiler anahtarlarını buzdolabında unutma gibi bazı trajikomik hatalar yapmaya eğilimlidirler.”

8. Daha güçlü bir hafıza için

Eğer unutkanlık sorunu yaşıyorsanız bunun nedeni uyku eksikliği olabilir. Araştırmalar, gün içinde yaptıklarımızın uyku esnasında beyin tarafından işlenip pekiştirildiğini göstermiştir. Yeterince uyumazsanız hafızanızdaki bu bilgileri unutmanız muhtemeldir. Ayrıca, yeterince uyumanız bir şeyi yanlış hatırlamanızı önlemeye yardımcı olabilir. Yapılan bir deneyde insanların bir kelime dizisine bakmaları istendi. Sonrasında ne hatırladıkları konusunda test edildiler. Yeterli derecede uyumamış olan insanlar, bu gösterilen kelimelerin bazılarının yerine farklı kelimeler hatırladılar.

9. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için

Yeterince uyumak nezle olmayı önleyebilir mi? Bu fikir bir araştırmaya ilham kaynağı olmuştur. Araştırmacılar 150 kişiyi takip ederek uyku alışkanlıklarını 2 hafta boyunca izlediler. Sonra bu kişileri nezle virüsüne maruz bıraktılar.

Günde 7 saat ya da daha az uyuyan insanların hastalığa yakalanma ihtimallerinin, günde en az 8 saat uyuyan insanlara oranla 3 kat daha fazla olduğu görüldü. Ancak kesin bir ilişki kurmak için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor, çünkü bu araştırma çok küçük çaplıydı ve sonucu etkileyen bazı faktörler olmuş olabilir. Yine de, 8 saat uyku uyumaktan zarar gelmez.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share