Uykusuz Geceden Sonra Kendine Gelme İpuçları

Uykusuz bir geceden daha kötü bir şey varsa o da kendinizi ertesi gün çalışmaya hazırlamaktır. Aşağıdaki ipuçları sayesinde uykudan mahrum kaldığınız günlerle başa çıkabilirsiniz.

Uzmanlar tam sağlıklı bir yaşam için yetişkinlerin günde yedi ila dokuz saat arasında uyuması gerektiğini söylüyor. Ancak bu her zaman gerçekleşemeyebiliyor. İnsanların birçoğu haftada birkaç kez uyku problemi yaşıyor. Bir gece önceden uykusuzlukla boğuştuğunuz için de işinize ve ailenize olan sorumluluklarınızla kolayca başa çıkamıyorsunuz. Gün boyu sadece birkaç saatçik uyuma imkanınız olduysa,uyuyana kadar sizi daha hissettirebilecek şu ipuçlarına göz atın.

Canlanın

Uykudan mahrum kalmış olsanız bile güneş ışığında veya parlak ışıklı mekanlarda geçireceğiniz süre sizi daha zinde hissettirecektir. Uzmanlar,sabahları güneş ışınlarından yararlanmanın beyindeki bazı bölümleri senkronize ederek daha fazla uyanık kalmanızı sağlayacağını söylüyor. Yarım saatlik bir yürüyüş de güneş ışınlarının yararlarından faydalanmanızı sağlayabilir. Eğer hava bulutlu veya yağmurluysa,güneş ışığını andıran ışıklı bir odada bulunmanız güneş ışığının yerine geçebilecek bir tercih olabilir.

Şekerleme Yapın

Günlük programınıza uyuyorsa,kısa süreli şekerleme yapmanız size oldukça enerji kazandırabilir. Örneğin öğle yemeği aranızda 20 dakikalık bir uyku çekebilirsiniz. Bu kısa süreli uyku vücudunuzun yenilenmesini sağlayacaktır. Bunu yaparken alarmınızı kurmayı unutmayın. 20 dakikadan fazla süren şekerlemeler,uyku ataleti olarak adlandırılan ve sizi şekerleme yapmadan önce olduğunuzdan daha bitkin hissettiren bir tür psikolojik durumun oluşmasına neden olabilir.

Hareket Edin

Uykudan mahrum kaldığınız bir geceden sonra egzersiz yapmak aklınıza en son gelecek şeydir. Ancak kısa süreli de olsa vücudunuza kan pompalamanın önemli derecede uyandırıcı etkisi vardır. Egzersizlerinizi sabah ya da akşamın erken saatlerinde yapmaya özen gösterin. Eğer yatma saatinize çok yakın olursa uykuya dalmanızı engelleyebilir. İyi bir uykunun ipuçlarından biri de günlük egzersiz rutini oluşturmaktır. Araştırmalar orta dereceli yapılan egzersizlerin uyku kalitesini arttırdığına işaret etmektedir.

Kafein Kullanmayı Deneyin (Çok Fazla Olmamak Şartıyla)

Kahvenin sabahları tüketilmek üzere pazarlanmasının ana nedeni kafeindir. Kahvenin içeriğindeki kafein beyindeki uyku arttırıcı kimyasalları engeller ve adrenalin üretimini arttırır. Orta derecede kafein kullanımı günün geri kalanında daha zinde kalmanız için geçici bir etki sağlar. Kafeinin uyandırıcı etkisi sekiz saate kadar sürebilir,bu yüzden gece uykudan mahrum kalmamak için günün geç saatlerinde kafein kullanmaktan kaçının.

Serinleyin

Sıcak ortamlar insanları uykuya meyil ettirir. Uykusuz kaldığınızda kendinizi serin suya atmanızın geçici bir uyarıcı etkisi olacaktır. Uzmanlar güne canlı başlamak için soğuk suyla duş alınmasını öneriyor. Ayrıca ofisinizin serin olması da uykunuzun açılmasına yardımcı olabilir.

Su İçin

Su içmenin uykusuzluğa direk bir etkisi olduğu düşünülmeyebilir ama ağız kuruluğu,susuzluk ve uyuşukluk gibi psikolojik olarak insanı uyumaya sevk eden sinir bozucu belirtilerden kurtarabilir. Eğer hem uykusuz hem de susuz kaldıysanız dikkatiniz kolaylıkla dağılabilir. Günde altı ila sekiz bardak su içmek vücut nemini korumak için iyi bir yöntemdir.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Horlama Ciddi Hastalıkların Belirtisi Olabilir

Horlamanın sadece %20'si burundan kaynaklanıyor. Horlama çok yaygın görülen bir sorun olmakla birlikte toplumda olağan kabul ediliyor. Oysa ciddi sorunların işareti olabileceği gibi çevrede yarattığı olumsuz etkiyle de rahatsızlık verici.
Total
0
Share