Uykusuzlukla Savaşan Yiyecekler

Yatmadan önce neler yemeniz gerektiğini öğrenmek için uyku ve yiyecek arasındaki ilişkilere göz atın.

Uyku sorunları kötü yemek alışkanlıkları veya sağlık koşulları yüzünden oluşabilir. Yatmadan önce neler yemeniz gerektiğini öğrenmek için uyku ve yiyecek arasındaki ilişkilere göz atın.

1. Düzenli Uyku Önemlidir

Uyanık ve yüzde yüz kapasiteyle çalışır halde olmak için güzel bir gece uykusu çekmeniz gerekir. Genellikle uyku problemi olarak uyku apnesi ve horlama konuşulsa da en önemli ihtiyaç uykusuzluk (insomnia) tedavisine duyulmaktadır. İyi uyuyan insanlar gün içinde daha işlevsel olmanın dışında kilo kontrolünde de daha başarılıdır. Beslenme düzenine sadık kalmak ve kilo vermek için düzenli uyku çok önemlidir.

2. Uyku ve Beslenme İlişkisi

İnsan doğası gereği,yeteri kadar uyumadığınızda maalesef bunu yemek yiyerek kapatmak istersiniz. Temel düzeyde uyku yoksunluğu çektiğinizde –ve yolculuk sırasında jet lag olduğunuzda bunu görüyoruz-,o an normal hissetmediğinizden dolayı kendinizi rahatlatmak için ağzınıza yiyecek bir şeyler atarsınız. Sorun şu ki uyku yoksunluğu metabolizmanızın tamamen değişmesine neden olur. Horlama ve uyku apnesi gibi uyku problemleri çekiyorsanız ve kiloluysanız,başarılı bir şekilde diyet uygulamak (vücuttaki yağ oranınızı düşürmek) sorunu çözmenize yardımcı olabilir.

3. Geçici Diyetleri Unutun

Geçici diyetler kilo vermenize yardımcı olmayacağı gibi uykuya dalmanızı sağlayacak bir diyet türü de bulunmamaktadır. Yemeye bağlı olarak gelişen bir sağlık sorununuz olup olmadığı konusunda bilgi sahibi olmanız bir şeyleri değiştirebilir. Bu sorunları çözmek için gerekenleri yapmanız genellikle daha iyi uyumaya başlamanızla sonuçlanır. Reflü veya gastroözofageal reflü hastalığınız varsa ve akşamüzeri bu hastalıklarınızı körükleyen bir şeyler yediyseniz,semptomlarınız uykunuzu da etkiler. Midenizdeki sorunu çözerseniz uyku sorununuzu da çözmüş olursunuz.

4. Düzenli Yemek Saatleri,Düzenli Uyku Saatleri

İyi bir uyku için herkeste işe yarayacak şekilde düzenlenmiş bir yemek menüsü yoktur. Yatmadan önce bir bardak süt,bazı insanların kuzu gibi uyumasını sağlarken laktoz intoleransı olan kişilerin ise bütün gece geğirmelerine yol açacaktır. Gün boyunca dengeli beslenmek ve daha sık ama küçük porsiyonlar halinde yemek daha iyi bir yaklaşımdır. “Gece oburlarının”yüzde doksanı gün boyu diyet yapar,böylece yeterli kaloriyi alamazlar ve gece yarısı acıkıp ellerine geçen her şeyi yemeye başlarlar. Bir başka kural da her gün yatağa girdiğiniz ve kalktığınız saatin aynı zamanda olmasıdır.

5. Uyumaya Çok Dolu Bir Mideyle Gitmeyin

Dolu bir mideyle yatağa gitmek,uzun saatler çalışan,eve geç gelen,dolu dolu bir öğün yiyen ve uyumaya çalışan çoğu insanın ortak sorunudur. Vücudunuz,henüz içine attığınız yiyecekler yüzünden saatin akşam 7 olduğunu düşünmeye başlar. Bunun için üç çeşit yemek yemeniz gerekmez,içi malzeme dolu yağlı bir sandviç de aynı olumsuz etkiyi yaratabilir. Pirzola veya biftek yemek yerine az yağlı veya yağsız yoğurt yemeyi düşünün. Ayrıca yatma zamanınıza iki saat kalmadan önce yemeye dikkat edin.

6. Aynı Zamanda Boş Mideyle de Uyumaya Gitmeyin

Akşam yemeğinizi 5 ile 7 saatleri arasında yediyseniz, saat 10 ya da 11 gibi tekrar acıktığınızı hissedersiniz. Yemek için kraker üzerine konulmuş ince bir dilim peynir veya alerjiniz yoksa dört-beş adet fındık gibi midenizi sıkıntıya sokmayacak şeyler seçin. Yatmadan evvel yeni yiyecekler keşfetmeyi denemeyin. Daha önce hiç yemediğiniz bir şey varsa uyku saatinizin yaklaştığı saatler iyi bir zaman değildir çünkü midenizin bu yiyeceğe nasıl cevap vereceğini bilemezsiniz.

7. Karbonhidratlı Yiyecekleri Gözden Geçirin

Bir muzun yarısı gibi küçük bir parça meyve,iyi sindirdiğiniz takdirde uyku öncesi atıştırmanızı bastırabilir. Üzüm uykudan önce yemek için çok fazla şeker içerebilir ve uykunuza etki edebilir. Ancak küçük bir elma ve bir parça peynir mükemmel bir seçim olabilir. Bir diğer seçenek ise tam tahıllı yiyeceklere yönelmektir. Eğer lifler midenizde gaz oluşmasına neden olmuyorsa küçük bir kase yulaf ezmesi ve süt de iyi bir seçenektir.

8. Bitkisel Çay ile Kendinizi Yatıştırın

Alt üst olduğunuz bir günden sonra rüzgarı tersine çevirmek için papatya çayı ya da uykunuzu getiren bitkilerle demlenmiş çay,mükemmel bir doğal tedavi yöntemidir. Ayrıca sizi uyandırıp banyoya koşturacak kadar içmediğiniz sürece sindirim sisteminize de sakinleştirici etkide bulunur. Tatlandırmak isterseniz,içine çok küçük bir miktarda bal ve hoşuna gidiyorsa bir dilim limon katabilirsiniz. Kahve içmekten mahrum kalmak zorunda değilsiniz ama kaç fincan içtiğinize dikkat edin ve öğlen 2’den sonra kafeinli içecekler tüketmeyin.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share