Az Uyumak Fazla Kilo Alımına Yol Açar mı?

Uykusunu iyi alamayan, gün boyunca uykusuz olan insanların gün içerisinde fazladan 500 kalori aldığını biliyor muydunuz? Onlardan biri olmamak için bu yazıyı okumanızda fayda var.

Uyku eksikliği gizli bir şekilde sağlığınızı ve kilonuzu sabote ediyor olabilir mi? Tavsiye edilen ortalama yedi veya sekiz saatlik uyku genel sağlığınızı olumlu yönde etkileyebileceği gibi,kilonuzu korumanız konusunda da yardımcı olabilir. Uykunuzu yeterli bir şekilde alırken,sağlıklı bir diyet ve yaşam tarzını benimsemek gerekir. İyi bir uyku çekmek için sağlıklı yemekler tüketilmeli. Her ne nedenle olursa olsun uykunuz bir şekilde kesildiyse,daha iyi bir uyku uyumanıza ve belki de birkaç kilo vermenize yardımcı olacak bazı ipuçlarını sizler için yazdık.

Yiyeceklerin Çeşitliliğine Önem Verin

Sağlıklı bir diyetin göstergesi olan her çeşitten gıda tüketimi,sağlıklı bir şekilde yedi sekiz saat gece uykusunu daha muhtemel olduğunu gösteriyor. Ayrıca yapılan araştırmalar,geceleri ortalama beş saatten az uyuyanların daha az su içtiğini göstermekte. Aynı zamanda en az uyuyanlar en çok kalori tüketenler olarak dikkat çekiyor.

Protein ve Kepekli Tahıl Kullanımını Artırın

Bu kombinasyon kan şekeri düzeylerinin dengelenmesini sağlayacak,öğleden sonra ortaya çıkan kan şekeri yükselmesini önleyecektir. Kahvaltı için yulaf ezmesi ve kırmızı meyveleri deneyin,sebzeler ve kinoa çekirdekleriyle dolu bir öğlen yemeği ve akşam yemeği için yine sebze ağırlıklı yağsız et veya balık tercih edebilirsiniz.

Gece Öğününüzü Yatmadan Birkaç Saat Önce Yiyin

Gece öğününe protein ve B vitamini bakımından zengin (koyu yeşil yapraklı sebzeler,kepekli tahıllar veya yağsız et vb.) gıdalar ekleyin. Eğer reflünüz varsa veya sindirim sorunları yaşıyorsanız,tok karnına yatmadan önce sindirim için kendinize biraz zaman tanıyın.

Yatak Aperatiflerinizi Dikkatli Seçin!

Sindirimi yavaşlatan basit karbonhidratlar ve şekerden,yağlardan ve uykunuza engel olacak yiyeceklerden uzak durmaya özen gösterin. Serotoninin serbest bırakılmasını sağlayan,rahat hissettiren ve beyninizi uyarıcı kompleks karbonhidrat ve tahılları tercih edin. Yatmadan önce küçük bir kase yulaf etmesi yemek,karbonhidratın yanı sıra melatonin sayesinde doğal bir şekilde uyku uyumanızı sağlayacaktır.

Mutfağınızda Uyumanıza Kolaylık Sağlayacak Yiyecekleri Bulundurun

Balık,yoğurt ve yasemin pirinci gibi gıdalar uyumanıza olanak sağlayabilir. Ayrıca papatya ve nane çayı midenizi yatıştırır. Kendi doğal faydalarını getirerek gereksiz atıştırmayı önleyebilir.

Tüm Fişleri Çekin!

Yatmadan bir iki saat önce Facebook mesajları,Tweet’ler ve e-postalara bakmayı durdurmak sizin için iyi olabilir. Yatağa girmeden hemen önce herhangi bir teknolojik alete-ekrana bakmak uyku süresine engel olabilir. (Ayrıca ne kadar çok uyanık kalırsanız,o kadar çok yiyecek tüketirsiniz!)

Düzenli Olmaya Çalışın

Güne başlamadan önce,gün boyunca ve ertesi gün yapacaklarınızın bir listesini çıkarın. Yapacaklarınızı yazmış olduğunuz kağıt,kafanızdaki düşünceleri aktarmak açısından yardımcı olabileceği gibi işlerinizin de yolunda gitmesine yardımcı olacaktır.

Egzersiz Yapın!

Bazı insanlar için,iyi bir egzersiz geceleri huzur içinde dinlenmeye yardımcı olabilir,fakat yatmaya yakın çok fazla egzersiz yapmak sizi yorabilir ve uykunuzu almanıza engel olabilir. Egzersizi vücudunuz için bir rutine dönüştürmek hem sizin için hem de uyku düzeniniz için faydalı olacaktır.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Horlama Ciddi Hastalıkların Belirtisi Olabilir

Horlamanın sadece %20'si burundan kaynaklanıyor. Horlama çok yaygın görülen bir sorun olmakla birlikte toplumda olağan kabul ediliyor. Oysa ciddi sorunların işareti olabileceği gibi çevrede yarattığı olumsuz etkiyle de rahatsızlık verici.
Total
0
Share