Tarçın: Doğal Mucize!

Tarçının Faydaları Nelerdir? Tarçın Hangi Hastalıklara İyi Gelir? Tarçın Diyabete İyi Gelir mi? Tarçın Diş Ağrısına İyi Gelir mi? Tarçının Yan Etkileri Nelerdir? Tarçının tüm faydaları ve merak ettiğiniz her şey…

Eski zamanlarda tarçının altından daha pahalı olduğuna inanılmaktadır. Tarçın’ın, geleneksel Çin tıbbı ve Hint Ayurveda’sın da ilaç olarak kullanıldığına dair de söylentiler bulunmakta. Peki tarçın neden doğal bir ilaç olarak anılmakta?

Diyabet Tedavisinde Faydalıdır

2003 yılında “Diyabet” dergisinde yayınlanan bir araştırma verilerine göre tarçın, Tip 2 Diyabet tedavisinde fayda sağladığı kanıtlanmıştır. ABD Tarım Departmanı tarafından 60 katılımcı üzerinde yapılan araştırmada,her katılımcıya 40 gün boyunca 1 mg tarçın verildi. Araştırma sonunda kan şekeri seviyesi, trigliserid ve LDL kolesterol’de önemli ölçüde azalmalar görüldüğü ortaya çıktı. Ayrıca tarçının etkileri, katılımcıların kullanmayı bıraktıktan sonra 20 gün boyunca devam etti. Ancak, yüksek kolesterol ilaçları kullanan hastaların tarçın takviyesi almamaları tavsiye edilmekte ve dikkatli olmaları gerekmektedir.

Anti-bakteriyel ve Anti-fungal Özellikleri

Hayvanlar üzerinde yapılan laboratuar araştırmaları tarçının anti-fungal ve anti-bakteriyel özelliklerini bulmada yardımcı oldu. Doğal mucize olarak nitelendirilen tarçın,mantar enfeksiyonuna neden olduğu bilinen bir mantarla savaşmaya yardımcı olmaktadır.

Tarçın Kabuğu ve Uçucu Yağ

Bazı doktorlar, bir anti-iflamatuar baharat olarak kokulu tarçının hafıza ve zihinsel görevlerin performansını iyileştirebileceğini iddia etmektedir. Günümüzde giderek büyüyen bir sorun olan iç organ ve dokuların iltihabına işlenmiş ve kızarmış gıdaların alımı sebep olmakta ve daha fazla kalp hastalıklarına yol açmaktadır. Andrew Wail’e göre ateroskleriz ve diğer kalp hastalıklarına neden olan arter duvarlarının iltihabını azaltmak için tarçının faydalı olduğu iddia ediliyor.

Mineraller ve Diyet Lifleri Bakımından Zengin

Tarçın; manganez, demir ve kalsiyum gibi mineraller içerir. Lif ve kalsiyum mükemmel bir kombinasyonun kolon hücrelerini koruduğu ve sonucunda kanseri önlediği söylenmektedir.

Kabızlık Tedavisinde Kullanılır

Tarçın, barındırdığı diyet liflerinin IBS (hassas barsak sendromu) ve kabızlık tedavisinde yararlı olabileceği bulunmuştur.

Belleği Geliştirir

Bazı doktorlar, hafıza ve zihinsel görevlerin performansını sadece tarçının geliştirebileceğini iddia etmektedir. Tarçın, aynı zamanda Alzheimer hastalığının tedavisinde de faydalıdır. Migren ve baş ağrısı için de tarçın kullanımı faydalı olabilir.

Öksürüğü Tedavi Eder

Tarçın uzunca süreden beri Çin tıbbında kullanılmakta, soğuk algınlığı ve öksürük için doğal bir çözüm olarak nitelendirilmektedir. Ayrıca bir fincan tarçın çayı içerek boğaz ağrılarınıza çare bulabilirsiniz. Öksürük için de bir tutam toz tarçın ve bir çay kaşığı sıcak balı karıştırdığınızda birkaç gün içinde öksürüğünüze iyi gelecektir.

Diş Ağrısını Hafifletir

1 çay kaşığı toz tarçın ile 5 tatlı kaşığı balı karıştırarak hamur kıvamına getirdikten sonra ağrıyan dişe günde 2 veya 3 kez uyguladığınızda ağrılarınızı dindirmenize yardımcı olacaktır.

Tarçının Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçların olduğu gibi, tarçının da yan etkileri mevcuttur. Çok fazla tarçın alımı ağız ve dudakta uçuklara sebebiyet verebilir. Bazı insanlarda alerjik reaksiyonlar görülebilir. Meme kanseri gibi hormon düzeylerinde değişimler yaşanan hastalar tarçın alımından kaçınmalıdır. Tarçının kan inceltici özelliği olduğundan dolayı diğer ilaçlar ile tarçın takviyesi almadan önce bir sağlık uzmanına ya da doktora danışmanız gerekmektedir.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Alfa Lipoik Asit Nedir?

Alfa lipoik asit, vücuttaki her bir hücre içerisinde doğal olarak bulunan bir yağ asididir. Vücudun normal fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için ihtiyaç duyulan enerjiyi sağlar.
Read More

Dulavrat Otu

Dulavrat Otu Nedir? Dulavrat Otu Faydaları Nelerdir? Dulavrat Otu Zararları Var mıdır? Dulavrat Otu Yan Etkileri Nelerdir? Dulavrat Otu hakkında bilmek istediğiniz her şey bu yazımızda.
Read More

Acai Üzümü

Acai meyvesi nedir? Acai meyvesi faydaları nelerdir? Acai meyvesinin yan etkileri var mıdır? Tüm bu soruların cevapları yazımızda.
Total
0
Share