Tatil Sonrası Depresyon Veriminizi Düşürmesin!

Tatil sonrasında işlere daha iyi başlayabilmek için yapmanız gerekenler;

TATİLDEN MUCİZE BEKLEMEYİN
Tatil sonrası yaşanan depresyon,’tatilden mucize beklemekten’ kaynaklanıyor. Tatil dönüşü tüm yaşamınızı değiştirmeniz mümkün değildir. Bazı kişiler tatil dönüşü uygulamak üzere bazı kararlar alırlar. İş değiştirmek,evlenmek,işi büyütmek gibi… Bu yüzden de günlük hayatlarına döndüklerinde biriken iş yükü,ertelenen sorumlulukları görüp hayal kırıklığına uğruyorlar. Çünkü tatil dönüşü tüm yaşamınızı değiştirmeniz mümkün değildir.

BİR GÜN ÖNCE TATİLDEN DÖNÜN

Beş yıldızlı tatil köylerinde insanlara masalsı bir dünya sunuluyor. Burada insanların çocukluk yıllarına dönmesi beklenir. Çocukların yaptıkları özetle üç işi yapmanız istenir;yemek yemek,oyun oynamak ve uyumak. Tatil köylerinin büyülü atmosferi bu havayı solumanızı,bu dünyanın parçası olmanızı ister. Çocukluk yıllarında olduğu gibi ne bir sorumluluk vardır ne de parasal meseleler. Tatillerde yaşam ritmi değişikliğe uğrayan kişiler,daha geç yatıyor,daha geç kalkıp,daha geç yemek yiyor.

Tatil sonrasında işlere daha iyi başlayabilmek için en az bir gün önce tatilden dönülmesinde fayda var. Bu süre en azından öncelikle ev yaşamına,ardından iş yaşamına adapte olmaya yararlı olur.

Psikolog Ferahim Yeşilyurt

Total
0
Shares
Related Posts

Çocuklar ne zaman konuşmaya başlar?

İletişim becerilerinin gelişmesi bebeklik döneminde, ilk kelime söylenmeden önce başlar ve 5 yaşa kadar ailenin diğer üyeleriyle aynı dilbilgisel yapıyı kullanır duruma gelir.

Uykuda Gelen Tehlike

Uyku sorunları arasında olumsuz sonuçları bakımından ilk sıraya çıkan uyku apne sendromudur. Sadece bireyi değil, toplumu da etkileyen uyku apnesi iş ve trafik kazalarına neden olabilir.
Total
0
Share