Tiroit Hastalıklarında İyot Önemli

Türkiye’de nüfusun yaklaşık yüzde 40’ında çeşitli tiroid bezi hastalıkları bulunuyor. Araştırmalar, Türkiye’de kişilerin günlük almaları gereken iyotun ortalama 4’te birini aldıklarını gösteriyor.

Türkiye’de nüfusun yaklaşık yüzde 40’ında çeşitli tiroid bezi hastalıkları bulunuyor. Araştırmalar,Türkiye’de kişilerin günlük almaları gereken iyotun ortalama 4’te birini aldıklarını gösteriyor.

Troid Nedir?

Boynun hemen ön kısmında kelebek şeklinde bulunan tiroid bezi,ürettiği hormonlarla vücuda adeta bir pil gibi enerji sağlıyor. Türkiye’de yaklaşık 20-30 milyon tiroid hastası bulunuyor.

Guatr oluşumunda,iyot eksikliği,çevre faktörleri,irsi faktörler ve bünyesel faktörlerin etkilidir. Araştırmalar,Türkiye’de kişilerin günlük almaları gereken iyotun ortalama olarak 4’te birini aldıklarını gösteriyor. İyot eksikliği olan Orta Avrupa ülkelerinde fırınlarda pişen ekmeğe ve sofrada kullanılan tuza eklenen iyotla eksiklik ve buna bağlı gelişen guatr sorunu büyük ölçüde çözülmüştür. Türkiye’de iyotun guatrı olmayan kişilerce korunmak amacı ile alınması gerekir. Aksi takdirde guatrı olan hasta bundan kurtulmak amacı ile iyot aldığı taktirde bunun faydadan çok zararı olmaktadır.

TRAFİK KAZASINDA ÖLME RİSKİ DAHA YÜKSEK

Tiroid kanserinden bir hastanın ölmesi,ABD’de by-pass ameliyatlı bir hastanın yaşam şansı ile aynı tutuluyor. Biz de ise hastanın trafik kazalarından yaşamını yitirme olasılığı daha yüksek görülüyor.

GENETİK FAKTÖR ORTADAN KALDIRILIYOR

Tiroid kanserinde son yıllarda kaydedilen çok önemli gelişmelerden birinin de medüller tipte tiroid kanseri olan anne veya babanın kanında yapılan genetik bir araştırma ile çocuğuna bu hastalığın geçip geçmeyeceğinin anlaşılmasıdır. Çocuklarında da bu test pozitif çıkarsa o çocuğun 25-30 yaşına kadar tiroid kanserine yakalanacağı yüzde 100 olduğundan bu çocuklarda koruyucu olarak tiroid bezi tamamen alınıyor ve yüzde 100 şifa sağlanıyor. Bu genetiğin tıbba uygulama alanında yapmış olduğu en önemli katkılardan biri olarak kabul ediliyor. Bizim de böyle hastalarımız ve ailelerimiz var. Ancak çocuklarında hiçbir hastalık yokken annelerini çocuklarını ameliyat ettirmeye ikna etmek oldukça zor görünüyor.

Prof. Dr. Mete Düren

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share