Yaban Mersini (Bilberry) Nedir?

Yaban mersini, Vaccinium myrtillus, Avrupa Yaban Mersini, Huckleberry, Whortleberry adlarıyla da bilinmektedir.

Yaban Mersini meyvesi, Amerikan yaban mersini benzeri bir meyvedir. Börek, kek ve reçel yapımı ortak bir madde olarak yenir. Aktif bileşenler arasında antioksidan denilen antosiyaninler olduğu düşünülmektedir.

Yaban Mersini Faydaları Nelerdir?

Yaban mersini öncelikle, göz ile alakalı tedaviler ve kan damarlarını güçlendirmek için kullanılır. Dünya savaşı sırasında İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri pilotlarının bildirilerine göre, sadece yaban mersini seçeli yenmesinin gece görüşünü geliştirdiği görülmektedir.

Yaban mersini aynı zamanda glokom, maküler dejenerasyon, diyabetik retinopati ve katarakt için kullanılır.

Yaban mersini olarak antosiyanin kullanımı kan damarlarının duvarlarını güçlendirdiği gibi inflamasyonu azaltarak kıkırdak, tendon ve bağ gibi kollajen içeren dokuları stabilize eder. Üzüm çekirdeğine benzer bir madde içeren yaban mersini antosiyoninleri en çok göz ile alakalı tedavi konularında faydalı olduğu düşünülmektedir.

Yaba mersininin kan damarlarını güçlendirdiği, bazen de varis ve hemoroidlerde iyileştirici etki sağladığı düşünülmektedir. 

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Acai Üzümü

Acai meyvesi nedir? Acai meyvesi faydaları nelerdir? Acai meyvesinin yan etkileri var mıdır? Tüm bu soruların cevapları yazımızda.
Total
0
Share