Yaban Mersini (Bilberry) Nedir?

Yaban mersini, Vaccinium myrtillus, Avrupa Yaban Mersini, Huckleberry, Whortleberry adlarıyla da bilinmektedir.

Yaban Mersini meyvesi, Amerikan yaban mersini benzeri bir meyvedir. Börek, kek ve reçel yapımı ortak bir madde olarak yenir. Aktif bileşenler arasında antioksidan denilen antosiyaninler olduğu düşünülmektedir.

Yaban Mersini Faydaları Nelerdir?

Yaban mersini öncelikle, göz ile alakalı tedaviler ve kan damarlarını güçlendirmek için kullanılır. Dünya savaşı sırasında İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri pilotlarının bildirilerine göre, sadece yaban mersini seçeli yenmesinin gece görüşünü geliştirdiği görülmektedir.

Yaban mersini aynı zamanda glokom, maküler dejenerasyon, diyabetik retinopati ve katarakt için kullanılır.

Yaban mersini olarak antosiyanin kullanımı kan damarlarının duvarlarını güçlendirdiği gibi inflamasyonu azaltarak kıkırdak, tendon ve bağ gibi kollajen içeren dokuları stabilize eder. Üzüm çekirdeğine benzer bir madde içeren yaban mersini antosiyoninleri en çok göz ile alakalı tedavi konularında faydalı olduğu düşünülmektedir.

Yaba mersininin kan damarlarını güçlendirdiği, bazen de varis ve hemoroidlerde iyileştirici etki sağladığı düşünülmektedir. 

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Tarçın: Doğal Mucize!

Tarçının Faydaları Nelerdir? Tarçın Hangi Hastalıklara İyi Gelir? Tarçın Diyabete İyi Gelir mi? Tarçın Diş Ağrısına İyi Gelir mi? Tarçının Yan Etkileri Nelerdir? Tarçının tüm faydaları ve merak ettiğiniz her şey…
Read More

Hipnoz Nedir?

Aynı zamanda hipnoterapi veya hipnotik telkin olarak bilinen hipnoz odaklanma ve konsantrasyonun yükseltildiği trans benzeri bir durumdur. Hipnoz genellikle bir terapistin yardımı ile sözel tekrarlama ve zihinsel imgeler kullanılarak yapılır.
Read More

Akupunktur Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Akupunktur, vücuttaki stratejik noktalara aşırı derecede ince iğnelerin sokulmasından oluşur. Geleneksel Çin tıp tarihinin önemli unsurlarından biri olan akupunktur genellikle ağrı tedavilerinde kullanılır.
Total
0
Share