Yoganın Mükemmel Sağlık Faydaları

Yoga, esneklik ve güç kazanma için harika bir yöntemdir ve hemen hemen herkes yapabilir. Yoga sadece ayak parmaklarına dokunabilen veya meditasyon yapmak isteyen insanlara özgü bir spor değildir.

Bazı yoga türleri rahatlama üzerine kuruludur. Diğerleri ise daha çok hareket etmeyi gerektirir. Çoğu yoga türü asana adı verilen bir duruşu öğrenmeye odaklıdır. Aynı zamanda,  nefes alış verişine dikkat etme de yoganın önemli bir parçasıdır.

Esneklik İçin Yoga

Yoga duruşları kasları esneterek etkili olur. Daha iyi hareket etmenizi sağlayarak daha az gergin veya yorgun hissetmenize yardımcı olur. Yoganın hangi seviyesinde olursanız olun muhtemelen faydalarını kısa sürede görmeye başlarsınız. Bir araştırmada insanlar, sadece 8 haftalık yoga sonrasında esnekliklerini %35’e kadar artırabilmişlerdir.

Kuvvet için Duruş Pozisyonları

Ashtanga ve güç yogası gibi yoga türleri oldukça fizikseldir. Bunlardan birini yapmanız kas elastikiyetinizi iyileştirecektir. Bunun yanı sıra, lyengar veya hatha gibi daha az hareketli olan yöntemler de kuvvet ve dayanıklılık kazandıracaktır. Aşağı bakan köpek duruşu, yukarı bakan köpek duruşu ve destek duruşu gibi duruşların çoğu üst vücut kuvvetini artırır. Özellikle birkaç uzun nefes boyunca devam ettirirseniz ayakta duruş pozisyonları dirsek kirişi, kuadriseps ve karın bölgesini daha güçlü hale getirir. Bel bölgesini güçlendiren duruşlar ise yukarı bakan köpek duruşu ve sandalye duruşudur. Doğru uygulandığında hemen hemen tüm duruşlar göbek ve derin karın kaslarının daha güçlü olmasını sağlar.

Yoga Sayesinde Daha İyi Bir Vücut Duruşu

Daha güçlü daha esnek olduğunuzda vücudunuzun duruşu da daha iyi hale gelecektir. Her bir duruşu desteklemek ve sürdürmek için karın kaslarına ihtiyaç duyarsınız ve çoğu ayakta durma ve oturma pozisyonları karın kaslarını geliştirir. Daha güçlü bir karın ile otururken ve ayaktayken ‘’daha uzun’’ görünürsünüz. Yoga aynı zamanda vücudunuzun farkında olmanızı sağlar. Bu sayede, kambur veya kendinizi bırakmış pozisyonda oturduğunuzda durumun daha çabuk farkına varırsınız ve duruşunuzu ayarlayabilirsiniz.

Nefes Alıp Vermeye Olan Faydaları

Yoga sırasında nefes alıp verişinize dikkat kesilirsiniz ve bu sayede yoga rahatlamanıza yardımcı olur. Aynı zamanda bazı spesifik nefes alıp verme tekniklerinin uygulanması da gerekebilir.

Eğer ısıtmalı bir odada yoğun şekilde yapmıyorsanız yoga, koşma veya bisiklet sürme gibi tipik aerobik kategorisine girmez.

Daha Az Stres, Daha Fazla Sessizlik

Biraz yoga yaptıktan sonra kendinizi daha az stresli ve daha çok rahatlamış hissedebilirsiniz. Bazı yoga türleri zihnin sakinleşmesine yardımcı olan meditasyon teknikleri kullanmaktadır. Yoga sırasında nefesinize odaklanmak da aynı işlevi görebilir.

Kalp Dostu

Yoganın kan basıncını düşürdüğü ve kalp hızını yavaşlattığı bilinmektedir. Daha yavaş bir kalp hızı, yüksek kan basıncı veya kalp hastalığına sahip ya da felç geçirmiş insanlar için faydalı olabilir.

Aynı zamanda, yoganın kolesterol ve trigliserit seviyelerini düşürdüğü ve bağışıklık sistemini güçlendirdiği ortaya konmuştur.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Total
0
Share