Zayıf İnsanların Bağışıklık Sistemi Daha mı Güçsüzdür?

Kilo alıp vermek, zayıf ya da şişman olmak bağışıklık sistemini etkiler mi?
  • Zayıf insanların şişmanlara göre bağışıklık sistemi daha mı güçsüzdür?

Boya göre sağlıklı kiloda olmak bağışıklık sistemini güçlü tutmak için önemlidir.Beden kitle indeksinin (BKI) 19-25 arasında olması sağlıklı kiloda olmak için gereklidir. Fakat bir insanın BKI nin bu aralıkta olması bağışıklık sistemi de çok güçlüdür anlamına gelmez. Bağışıklık sistemini güçlü kılan şey beslenme ve vücudun alınan besinlerden faydalanabilme yeteneğidir. Alınan besinlerden en fazla faydayı da hareket ederek ve karışık beslenerek sağlarız.

Fazla kiloda olmak ta zayıf olmakta sağlıklı beslenmenin işareti sayılamaz. Önemli olan sağlıklı kiloda kalıp korumak ve dinç kalabilmeyi sağlamaktır. Bir insan ancak karışık beslenerek ve antioksidanlardan zengin bir beslenme ile bağışıklık sistemini güçlü tutabilir. Aynı şekilde beslenerek zayıf ya da fazla kilolu insanlarda bağışıklık sistemini güçlü tutabilirler. Fakat zayıf insanlarda yetersiz beslenme problemi dolayısıyla antioksidanlardan fakir beslenme riski vardır,şişmanlarda ise alınan fazla kalorinin karşılığı olarak antioksidan ihtiyacı da artar. Bu nedenle şişmanlarda da yetersiz antioksidan alma riski bulunur. Bu nedenle aslında BKI 19-25 arasında olan insanların bağışıklık sistemi hem zayıf olanlara hem de fazla kilolu olanlara göre daha kuvvetlidir demek yanlış olmaz.


  • Bağışıklık sisteminin kilo ile ilgisi var mıdır ?

Bağışıklık sistemi kilo ile yakından ilgilidir. Yapılan araştırmalarda bazı kanser türlerinin fazla kilolu insanlarda normal kiloda olanlara göre daha fazla görüldüğü saptanmıştır. Kanser de bilindiği gibi bağışıklık sisteminin zayıf olması ile yakından ilgili bir grup hastalıktır.

Dyt. İpek Cirit

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share