İş Yerinde Odaklanma Problemi Yaşayanlara Öneriler

Ofiste veya evden çalışan birisi için dikkatin dağılması çok kolay. Odak bulmak – belli bir görev veya görevlere tam olarak konstantre olabilmek – insanların bir bu görevleri çaba sarf etmeden yapmasını kolaylaştırır.

Bu yüzden; sıfırlanmayı, dikkat dağınıklığından kaçınmayı ve gün boyunca süper üretken kalmayı öğrenmek gerekiyor.

Konsantre Olamıyor musunuz? – Bilinmesi Gerekenler

Ofiste çalışan Amerika’lıların yaklaşık %50’si dikkatleri dağılmadan sadece 15 dakika çalıştıklarını söylüyor, %53 ise günün 1 saatini veya fazlasının kesintilerle harcandığını belirtiyor. Stresli ve yorgun hissetmeye yol açan sürekli sesten sürekli dolan posta kutusuna kadar her şey insanların konsantrasyonunu bozabilir.

İnsanların dikkat zamanı kişiye göre değişir, ama 20’li yaşlardakiler özellikle dezavantajlıdır. Internet ve mesajlaşmanın patlamasıyla birlikte Y geninden olanları çoğu daha kısa dikkat süreleri yaşıyor. Bazı araştırmalar, erkeklerin kadınlardan daha zor odaklandığını ve dikkat süresi konusundan daha çok müzdarip olmaya meyilli olduklarını öne sürüyor.

Oradan buraya uçuşan akıl için beyin yapısı suçlanabilir. Dikkat ve duygularımızın yönetiminden beynin ön bilgesi sorumludur. Yani, patronumuza kızmaktan eşimize bozulmaya kadar birçok güçlü his, dikkat dağınıklığının sebebi olabilir.  İnsanlar kafası karışık olarak doğmazlar. Beyin dikkatli kalmak için çok çalışır: Bir araştırma bulgusuna göre; sıkıcı insanları dinlediğimiz zaman, konuşmayı yazarak daha ilginç hale getirmemizi ve dikkatimizi vermeye daha meyilli hale gelmemizi sağlayarak, beynimiz odağımızı kaybetmemizi engelliyor.

Odaklanın – Eylem Planı

Anlamlı ve yönetilebilir bir mücadeleye girerek bir süreklilik yaratmak mümkün – veya bir görev üzerinde çaba sarf etmeden konsantre olmak ve zevk almak. Sevdiğiniz işi yapmak ve mantıklı bir iş yüküne sahip olmak bu sürekliliğe ulaşmayı daha da kolaylaştırır. Evde veya ofiste işinize odaklanarak günü en karlı şekilde geçirmek için bir sürü faydalı yol var.

 • Problemi tayin edin. Dikkatinizi kaybetmenize yol açan şey ne? Yorgunluk, açlık veya Facebook bağımlılığı mı? Sorunu belirlemek, bunu düzeltmeye çalışmadaki ilk adımdır.
 • İleriyi planlayın. Daha başlamadan iş gününün nasıl olacağını tasarlayın. Yapılması gerekenleri veya tamamlamak istediklerinizi yazın (duşta bile olsanız!). Hedefler koymak, insanların takipte kalmasına yardımcı olur.
 • İyi bir kahvaltı yapın. Yumurtalı ekmekler metabolizmanızı canlandırmaktan daha fazlasını yapar. Araştırmalar, kahvaltı etmenin dikkati ve konsantrasyonu arttırdığını gösterdi.
 • Meditasyon yapın. Bilim adamları, meditasyonun dikkatle bağlantısı olan belli beyin fonksiyonlarını güçlendirdiğini keşfetti. Uzun vadede daha fazlasını yapmak için, her şeyden uzaklaşmayı denemekten zarar gelmez.
 • Çevrimdışı çalışın. Bir araştırmada, işteki kesintilerin yaklaşık %60’ının e-mail, sosyal ağlar ve cep telefonları olduğu yüzünden olduğu bulundu. Bu yüzden, internet gerektirmeyen işlerde eski moda kalem-kağıt kullanın – beyin fırtınası için harika! Telefonunuzu sessize alın ve sadece seyrek olarak maillerinizi kontrol edin (saat başı). Sosyal medyada harcadığınız vakti kısıtlayın.
 • Daha küçük görevlere yönelin. Bazı psikologlar, beynimizin fazla bilgiyi sindirmek için haddinden fazla çalıştığını öne sürüyor. Bu durumda büyük bir proje üzerinde çalışmak yorucu olabilir – bir öğleden sonrası içinde büyük bir organizasyonu planlamak gibi. Yemek siparişi, uçak bileti ve otel rezervasyonu şeklinde ayırarak projeyi bölün, böylece tamamlamak daha kolay hale gelecektir.
 • Zaman kutusu. Bir şeyleri bitirene kadar çalışmak yerine, bir projeye belli bir zaman ayırın. (Posta kutusunu temizleyene kadar devam etmek yerine, saat 14:00’e kadar mail yazın). Bu şekilde, belli bir zamana kadar sıkı çalışacağımızı bilir ve mola verebiliriz.
 • Temizleyin. Hatırlatma notlarından çöreğe, aile resimlerine kadar her şey dikkatinizi dağıtabilir. Konsantre kalmanıza yardım etmek için çalışma alanını temizleyin ve sadece gereken şeyleri bulundurun (diz üstü bilgisayar, defter, bir şişe su – tamam!)
 • Kendinizi ödüllendirin . Biraz motivasyon çok şey yapabilir. “Bu sayfayı bitirince, gidip kurabiye alacağım!” deyin  ve yapılacaklar listesinin nasıl hemen bittiğini görün.
 • Küçük molalar verin. Ofise erken gitmek, öğle yemeğinde çalışmak ve geç saatlere kadar kalmak daha fazla işin yapıldığı anlamına gelmeyebilir. Kısa ama sıkı çalışmayı takip eden molalar, hiç nefes almadan çalışmaktan daha etkilidir, çünkü diğer türlü beyin tükenir.
 • Kulaklık takın. Bir kulaklık kuralı uygulayın ve hiç kimse kulaklık takan kişiyle konuşmasın. Bu, önemli bir iş üzerinde çalıştığınızı ve sohbete vaktiniz olmadığını göstermek için harika bir yol.
 • Kafeini deneyin. Kahve veya çay insanların daha uyanık kalmasını sağlayarak, işlerine daha fazla konsantre olmasına yardımcı olur. Buzlu kahve size hitap etmiyorsa, yine uyanık kalmayı sağlayan sakız çiğnemeyi deneyin!

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share