Müzik Dinlemenin Şaşırtan Faydaları

Araştırmalara göre; müzik sadece ağrıyla başa çıkmamıza yardımcı olmuyor, aynı zamanda fiziksel ve zihinsel sağlığımıza da birçok yoldan faydası var.

Müzik dinlemenin sağlığınızı nasıl iyileştirdiğini öğrenmek için buyurun okuyun. Araştırmalara göre müzik:

Fiziksel Fayda Sağlar:

1. Ağrıyı hafifletir: Müzik, mevcut ağrının yoğunluğunu hissedilir biçimde azaltır, özellikle de yaşlıların bakımında, yoğun bakımda ve teskin edici tıpta (acı çeken hastaların durumunu hafifletmek veya iyileştirmeye odaklanan sağlık bölümü).

2. İnsanları daha fazla bisiklet binmeye motive eder. Sağlıklı erkek üniversiteli öğrencilerle, sabit bisiklete binerlerken yapılan bir araştırmada, katılımcıları hızlı müzik dinlerlerken daha çok çalıştıkları bulundu. Ekstra bilgi: Aynı zamanda müzikten daha fazla keyif aldılar.

3. Koşu motivasyonunu ve performansını arttırır. Eğer koşucuysanız, işte en iyi skorunuzu kırmanız için kolay bir yol: Favori tempolu müziğinizi dinleyin. Müzik dinlemek insanların daha hızlı koşmasını sağlar, spor motivasyonunu yükseltir ve dayanıklılıklarını arttırır. 

4. Spor dayanıklılığını arttırır. Favori spor parçalarını dinlemek fiziksel performansı arttırır ve zorlu egzersiz seansınızda dayanıklılığınızı yükseltir. Bu, dikkatinizi başka bir şeye vermenin gücünden kaynaklanıyor: Popüler bir albüme odaklanarak ekstra koştuğumuz kilometreyi farkına bile varmayabiliriz

5. Spor sonrası iyileşmeyi hızlandırır. Bir araştırmada, spor sonrası müzik dinlemenin vücudun kendini toplamasını hızlandırdığı bulundu. Yavaş müzik spor sonrası rahatlamada etkili olurken, her tür müziğin fiziksel iyileşme süresine yardımcı olduğu görülüyor. 

6. Uyku kalitesini yükseltir. Klasik müzik dinlemenin, üniversite öğrencilerinin uykusuzluk problemini güvenli ve diğer uyku tedavilerine göre daha ucuz yolla etkili bir biçimde iyileştirdiği görüldü.

7. İnsanların daha az yemesini sağlar. Bir araştırmada, yemek sırasında dinlenen yumuşak müziğin (ve loş ışığın) yemek yeme hızını yavaşlattığı ve sonuç olarak bir oturuşta daha az yemek tüketimine yol açtığı bulundu. (Belki yavaşlamak, insanların doygunluk hissini farkına varmalarını sağladığından).

8. Damar fonksiyonlarını zenginleştirir. Bilim adamları, hastaların müzik dinlerkenki duygu değişimlerinin kan damarı fonksiyonları üzerinde sağlıklı bir etkisi olduğunu buldu. Müzik, hem araştırmaya katılanların kendilerini daha mutlu hissetmesini sağladı hem de damarlarındaki kan akışını arttırdı.

Zihinsel Fayda Sağlar:  

9. Stresi azaltır. Araştırmada, müzik dinlemenin biyokimyasal stres azaltıcıları tetikleyerek stresi rahatlattığı bulundu (bu psikolojik süreçleri stres Ninjaları olarak düşünün).

10. Düşünce halinizi etkiler. Yavaş müzik tınıları dinlemek, meditasyon ya da hipnoz durumundaki beyin dalgası aktivitesi yaratarak beyin dalgalarının hızını değiştirir. Bazı araştırmalar, ritmik uyarıcılar kullanmanın (müzik gibi) migren şikayetlerini, adet dönemi sancılarını ve hatta davranış sorunlarını azaltan bir terapik etkisi olduğunu söylüyor.   

11. Depresyon şikayetlerini rahatlatır. Kendinizi üzgün hissettiğinizde, müzik kendinizi toplamanıza yardımcı olur (egzersiz gibi). Araştırmalar, müziğin türünün önemli olduğunu söylüyor: Klasik ve meditasyonel sesler özellikle ruh halini düzeltirken, metal ve tekno depresif hali daha da kötü yapıyor.

12. Modunuzu yükseltir. 2013’teki bir araştırmada, müziğin insanların modunu daha iyi hale getirdiği ve duygularıyla bağ kurduğu bulundu. Araştırmaya katılanlar “cezbedici ve ruh hali düzenleyici” ile “kendini farkındalık” olarak müzik dinlemenin en önemli 2 faydası üzerinden değerlendirildi.

13. İdraksal performansı arttırır. Arka fondaki müzik, bilişsel görevlerdeki performansı arttırır. Daha eski bir çalışmada, test yapanların verilen sürede daha fazla soru çözdüğünü ve daha çok doğru cevap bulduğu gözlemlendi. Yakın tarihli bir araştırmada ise, müziğin idraksal fonksiyonlarını arttırıp arttırmamasının, müziğin önce insanın duygusal durumunu iyileştirmesine bağlı olduğu öne sürüldü.

14. Yüksek baskı altında daha iyi performans sağlanmasına yardım eder. Baskı altındayken oyun kazanmak mı istiyorsunuz? Oyundan önce biraz tempolu müzik dinleyin. Bir araştırmada, oyun boyunca baskı altında kötü performans sergilemeye meyilli olan basketbol oyuncularının, eğer önceden hızlı ve onlara hitap eden bir müzik veya şarkı sözü dinlemişlerse, yüksek baskı altındaki serbest atışlarda fark edilir derecede daha başarılı olduğunu buldu. 

15. Anksiyete bozukluğunda masaj gibi fayda sağlar. Bir araştırmada, müzik dinlemenin anksiyete seviyesi üzerinde masaj yaptırmakla benzer etkiye sahip olduğu bulundu. Fikir şu: Kendinizi bir masajla ödüllendirin ve favori sakinleştirici müziklerinizi seansta çalmak üzere getirin. İki kat rahatlama!  

16. Ameliyat öncesi hastaları rahatlatır. Bir araştırmada, kalp damar hastalarının ameliyatlarını beklerken müzik dinlemesinin onları rahatlattığı bulundu. Bu, her yıl neredeyse dört milyon kişinin kalp ameliyatı geçirdiği Amerika’da önemli bir fayda.

17. Ameliyat sonrası stresi azaltır. Müzik sadece ameliyat öncesi yardımcı değil. Başka bir araştırma, açık kalp ameliyatından sonra yataklarında dinlenen hastaların müzik dinlediklerinde onları rahatlattığı ve stres seviyelerini azalttığı açıkladı.

18. Araba kullanırken modunuzu yükseltir. Araba kullanırken müzik dinlemek, modunuzu pozitif olarak etkiler. Bu yüzden, arabanın içinde çıldırmış durumdaysanız, favori müziklerinizi dinlemeyi deneyin.

19. Kanser hastalarının stres ve kaygı yönetimine yardımcı olur. Müziğin, kanser hastalarının duygularıyla iletişime geçmesine, stresi yönetmelerine, fiziksel ağrı ve rahatsızlığın azalmasına yardımcı olduğu bulundu. Müzik aynı zamanda bu kişilerin kaygılarını azaltır ve hayat kalitelerini yükseltir.

20. Felçli hastaların iyileşmesini kolaylaştırır. Finlandiya’daki araştırmalar, felçli hastaların günde iki saat müzik dinlediklerinde kelime hafızalarının ve dikkatlerinin arttığını, müzik dinlemeyen veya sesli kitap dinleyen hastalara oranla daha pozitif ruh haline büründükleri ortaya çıktı.

Müzik zevkiniz önemli olmaksızın, sağlığınıza faydası olduğu kesin. En iyi kısım? Oda arkadaşınız odaklanmaya çalışıyorken Beethoven çalmak için bahaneniz var.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share